Doğumdan Sonra İlişkiden Zevk Alamıyorum

Merhaba hocam. Ben 29 yaşındayım ve bir kızım var. Kızımı 2 yıl önce normal yoldan doğurdum. Doğumum zor oldu alt tarafa kesik atıp dikiş yaptılar. Doğum sonrası dönemde eşimle bir araya geldiğimizde artık hiç keyif almıyorum ve sanırım eşim bana söylemese de o da zevk alamıyor. Bu yüzden ilişkimizin bozulacağından korkuyorum, bana yardımcı olabilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. İlişkiden zevk alamamanızın bir çok sebebi olabilir ama sizin hikayenize bakılırsa, doğum kaynaklı bir vajinal gevşeklik söz konusu gibi. Tabii bu durumu muayene yapmadan kesinleştirme şansım yok. Ancak herkesin bildiği gibi normal doğum, hele ki de zorlu olan normal doğumlarda vajinada yırtılma ve gevşeme oluyor. Bu durum cinsel yaşam kalitesini bozan gevşeklik olarak ortaya çıkıyor. Tedavisi vajina sıkılaştırma ama bunun da farklı yöntemleri var. Bazı durumlarda ameliyat tek çözüm ama artık çoğu hastada ameliyatsız vajina daraltma işlemi uyguluyorum. Uygun bir vaktinizde Ankara Çukurambar’daki kliniğimde görüşüp çözüm seçeneklerini konuşabiliriz. İyi günler dilerim.

3 senelik evliyim 6 ay önce normal doğum yaptım ama doğumdan sonra ilişkiden zevk alamıyorum.Çözümü varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Eğer doğumdan sonra cinsel ilişkiden zevk alamama ve bazı cinsel problemler yaşanıyorsa çözüm yolları mevcut. Şikayetin sebebi gebelik ve doğuma bağlı değişiklikler ise günümüzde bunların tedavisi mümkün. Normal doğum sonrasında, genişleyen veya yırtılan vajinal kanal onarımı, vajina estetiği (vajinoplasti) denilen bir operasyonla eski sıkılığına getirilebilir. Bundan başka, vajina daraltmak için lazer ya da radyofrekans yöntemlerini de kullanıyorum.

Eşim normal doğum yaptı fakat nerdeyse 1 yıldır ilişkiden zevk alamadığını söylüyor. Ne yapmalıyız..

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal doğumlar sonrasında karşılaşılan vajinal yırtıklar veya kötü epizyotomi onarımına bağlı olarak, vajina yapısında oluşan bazı hasarlar vajinada genişlemeye ve gevşemelere yol açar. Ameliyatlı veya ameliyatsız (lazer veya radyofrekans) vajina daraltma seçeneklerinden kişiye uygun olan herhangi birisiyle problemin tedavisi mümkün.

Merhaba, hamileliğim biraz sorunlu idi ama sağlıklı, dikişli bir doğum yaptım. Kzım 4 aylık oldu. Ancak eşimle girdiğim ilişkilerden eskisi kadar zevk almıyorum. Dikişlerle ilgili bir sorun olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Öncelikle kutlarım, hayırlı olsun bebeğiniz. Normal doğumlarla birlikte vajina dokusunda bir miktar esneme, yani genişleme olabiliyor. Ayrıca dikişler de o bölgede bir miktar his kaybına neden olabiliyor. İlişkiden keyif alamamak durumu zamanla eşinizden de uzaklaşmanıza sebep olabilir. Ayrıca yaşam kalitenizi artırmak için bu problemin çözülmesi gerek. Bu durumda bir muayenenizin yapılmasında fayda olur. Gevşemiş vajinal dokuyu radyofrekans ya da lazer ile ameliyatsız olarak sıkılaştırmak mümkün.

Hocam benim önemli bir sorunum var. İkinci doğumumu 6 ay önce yaptım, doğumdan sonra 2 ay ilişkimiz olmadı. Sonrasında ise ilişkide eşimi hiç hissetmediğimi ve zevk alamadığımı anladım ve sanırım eşimde bana bir şey söylemese de aynı durumda. Bunun nedeni ne olabilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Gebelikler ve özellikle normal doğumlarda vajinada bazı hasarlar oluyor ve bu da vajina girişi ve vajina kanalının genişlemesine yol açıyor. Bu durumlarda maalesef, hem kadın hem de erkek, ilişkiden hiç bir şey hissetmez hale geliyor. Bu durum tedavi edilmezse cinsel mutsuzluklar ve dolayısıyla ilişkide kopukluklar olabiliyor. Vajinanın daraltılması mümkün. Bu bazen egzersizle, bazen ameliyatsız, bazen de ameliyatla mümkün oluyor. Sizin için hangi tedavinin uygun olduğunu ancak muayene ile anlayabiliriz. Tekrar geçmiş olsun.

Hocam iiyi günler. Benim büyük bir sorunun var. Üçüncü doğumumu yaptım, dikişlerim oldu. Şimdi iyileştim ama ilişkide hiç bir şey hissedemiyorum, ilişkiden zevk almıyorum ve sanırım eşimde ayn durumda ama bunu bana söylemedi. Bu durumda ne yapmalıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Özellikle normal doğumlardan sonra bir çok kadının yaşadığı ama dile getirmediği yaygın bir problemi dile getirdiniz. Hamilelik ve özellikle normal doğum süreci, kadınlarda vajinada gevşemeye neden oluyor. Böyle bir durumda eşinizle birlikte olurken ne siz ne de o birbirinizi hissedebilirsiniz. Genelde problem gevşeklik problemi, ama yine de tanıyı doğrulamak adına bir muayene olmanız gerekir. Durumunuza uygun bir tedavi olacaktır, endişe etmeyin. sağlıklı günler dilerim.

uzay hocam, bu konuyla sizin ilgilendiğinizi biliyorum. Ben 3 çocuk annesiyim, doğumlarım normal ve dikişli oldu. Ancak 3. doğumdan sonra ilişkiden hiç zevk almamaya başladım ve sanırım eşiminde durumu farklı değil. Bu durum vajinamdaki hasarlardan kaynaklı olabilir gibi geldi, bunun tedavisini yapıyormusunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. özellikle normal doğumlarda vajinada genişleme oluyor ve maalesef cinsel yaşam bundan olumsuz etkileniyor. Üstelik sadece kadınlar değil eşleri de bundan etkileniyor. Gevşemiş ve genişlemiş vajinada daraltma işlemi ile sonuç almak mümkün. Yaklaşık 45 dakikada biten bir operasyon ve 3 haftalık iyileşme süreci sonrasında daha mutlu olma şansımız var. Ama her hastalıkta olduğu gibi önce bir muayene ve tedaviden ne bekleyebileceğimizi tartışmak gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.