Epidural Sezeryan Nedir ?

selamlar hocam, eşim 3,5 aylık hamile kısmetse epiduralle sezaryan yaptırmak istiyoruz ama korkuyorum. Bel altının felç kalma ihtimali olduğunu duyuyorum başka tehlikeleri olduğunu söyleyenler var. Bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Epidural anestezi omurgadan beyne giden ağrı sinyallerini dondurur. Omurganın epidural boşluğuna az miktarda anestezik madde enjekte edilerek uygulanır ve bu sıvı omuriliği çevreler. Vücuttan beyne ağrı sinyalleri taşıyan sinirler (spinal sinirler) belirli yerlerde omuriliğe bağlanır. Bu anestezik ilaçlar, ağrı sinyallerini bloke ederek, omurilik sinirlerini uyuşturur. Epidural anestezi, kan pıhtılaşma problemi olan kadınlarda kullanılamaz. Kısaca, epidural sezaryen bir çeşit doğum olup sadece ağrı hissedilmemesi için yapılan bir operasyon türüdür. İğne, omuriliğin son bölümüne yapıldığı için hastaya zarar vermez. Ancak bu konuda, halk arasında gereksiz bir korku var. Nadiren de olsa bazı hastaların bacaklarında hissizlik ya da idrarını kontrol edememe gibi şikayetler olabilir. Bunlar, geçici şikayetlerdir.

6 yıllık evliyim ve ilk gebeliğim. Çok heyecanlıyım. 28. haftadayım. Doğumu epidural sezaryen olarak düşünüyorum. Epidural sezeryan tam olarak nedir bilgi verebilir miisiniz teşekkürler?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Epidural sezaryenin, genel anesteziden farkı, anne adayının işlem sırasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılaması. Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durdurarak bölgesel veya lokal bir anestezi çeşidi. Bu yöntemle yapılan doğuma epidural sezaryen diyoruz.

İyi çalışmalar hocam, 37 haftalık gebeyim sezeryan için tarih aldık fakat akılma takılan bir soru var. Epidural ile genel anestezinin farkı nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, Epidural anestezide doğum esnasında anne uyanık olur ve etrafında olup biteni algılar. Genel anestezi ile yapılan doğumlarda anne adayı doğum anına şahit olamaz. Epiduralde omurgadan beyne giden ağrı sinyalleri dondurulur. Omurganın epidural boşluğuna az miktarda anestezik madde enjekte edilerek uygulanır. Bu anestezik ilaçlar ağrı sinyallerini bloke eder ve omurilik sinirlerini uyuşturur. Bu yöntem hastaya zarar vermez.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.