Epidural Sezeryanda Acı Hissedilir Mi ?

Uzay hocam epidural sezaryenla hem iğne vurulurken hem de doğum sırasında çok ağrım olur mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Epidural anestezi, normal doğumda rahim ağzının açılmasını ve anne adayının ıkınmasını engellemeksizin, ağrısını gidermek için kullanılır. Yani, epidural anestezide kullanılan uygun ilaç dozları ile anne adayının hissedeceği ağrı çok azaltılır veya ortadan kaldırılır. Aynı zamanda bebeğin doğabilmesi, yani doğum kanalında ilerleyebilmesi için annenin bacak ve karın kaslarını kullanarak yeterli kuvvette ıkınabilme yeteneği korunur. Uygulama esnasında belinizden sadece bir iğne yapılacak, onun da ağrısı çok değil.

Uzay bey epidural sezaryene ağrısız doğum diyorlar.bu dogru mu, Epidural sezeryande acı hissedilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Epidural anestezi ile doğumda, çok ince bir kateter ile epidural bölge adı verilen alana girilerek bu bölgeye anestezi uygulanır. Anne adayı, dokunuşları ve baskıyı hisseder ancak doğum sırasındaki ağrı ve acıyı hissetmez.

Merhaba hocam, epidural ile sezeryan olmak istiyorum ama ameliyat sırasında bir şey hissetmekten çok korkuyorum böyle durumla karşılaştığınız oldu mu hiç?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, belinizden yapılacak iğnenin acısı dışında bir şey hissetmezsiniz. Sezeryan sırasında ağrı acı hissedilmez ancak anne adayı, dokunuşları ve baskıyı hissedebiliri. İyi doğumlar…

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.