Haftada Kaç Kez Cinsel İlişkiye Girilmeli?

Hocam 2 yıllık evliyim. Hala cinsel beraberliğimizi bir düzene oturtamadık. Ağrım oluyo ve çok fazla keyif alamadığım için de 2-3 haftada bir birlikte oluyoruz. Merak ediyorum bunun bir standartı varmı veya bir haftada sıklığı ne kadar olmalı ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Cinsel ilişki için herhangi bir standart rakam belirtmek doğru değil. Bu tamamen çiftin arzusuna bağlı. Ancak yapılan araştırmalar, haftada en az iki defa cinsel ilişkide bulunmanın normal ve sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur. İnsanların çoğu, ilişkilerinde yeterince cinsel birliktelik yaşayıp yaşamadıklarını merak ediyor. Ancak bunun standart bir sayısı olmadığı için ‘’doğru cinsel ilişki sıklığı’’ gibi bir tanım yapmak pek mümkün değil. Çiftler nasıl memnun oluyorsa, o sıklıkla cinsel ilişki düzeni kurabilirler. Elbette, yaşın ilerlemesine bağlı olarak cinsel istek azalabilir ve çiftler daha az cinsel birliktelik kurabilirler.

meraba,evli çiftler haftada kaç kez cinsel ilişkiye girmeli,normali nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Uzmanlar, haftada en az 2 defa cinsel birliktelik yaşanmasını sağlıklı buluyorlar. Cinsel birliktelik sayısı, yaşa bağlı olarak düşebilir. Ailevi sorumlulukların artışı, artan stres faktörü ve hastalıklar bu düşüşe neden olarak gösterilebilir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.