Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Uzay bey selamlar. yaklaşık 4 haftalık hamileyim. ama bu zamanlarda cinsel ilişki zararlımıdır…..acilen cevaplarınızı bekliyorum…

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik döneminde cinsel ilişki, tereddütle yaklaşılan ve kaçınılması gerektiği düşünülen bir konu. Gebeler, özellikle bebeklerine bir zarar geleceği endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınabiliyor. Fakat aksi bir durum belirtmediğimiz müddetçe, gebelik döneminde cinsel yaşama devam edilebilir. Düşük riski yoksa, daha önce erken doğum eylemi hikayesi yoksa, şu an erken doğum riski yoksa, suyunuz gelmediyse, rahim ağzı henüz açılmadıysa gebelik dönemi boyunca rahat hissedilen her pozisyonda cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Hocam merhaba 3 haftalıkken hamile kaldığımı öğrendim. Bu zamana kadar eşimle cinsellik devam etti.Çünk bilmiyorduk. Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi bebeğe bir zararı olmuş mudur ve bundan sonra olur mu?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Gebelik normal seyrediyor ve herhangi bir düşük ya da erken doğum riski yoksa, hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin bebeğe ya da anne adayına bir zararı yoktur. Penisin, bebeğe temas etmesi tıbben mümkün değildir.

Eşim hamile ve bu dönemde cinsel ilişkiye tereddütle yaklaşıyor. Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadınlar, normal dönemlerde olduğu gibi, gebelik dönemlerinde de cinsel yaşamlarına devam edebilir hatta etmelidir. Cinsel ilişkiden, bebeğin zarar görme ihtimali yok. Eşlerin, cinsel ilişki sırasında anne adayına daha hassas davranmaları, ani hareketlerden kaçınmaları gerekir.

Libidom her zaman biraz yüksek oldu. Hamilelikte de bunun çok azalacağını düşünmüyorum. Henüz 1 aylık hamileyim ama herhangi bir azalma vs yok. Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bilimsel çalışmalar gebeliğin hiç bir haftasında cinsel ilişkinin her hangi bir tehdit oluşturmadığını göstermekte. Gebeler hamilelik döneminin her aşamasında (doktorunuz aksini söylemediği sürece) cinsel ilişkiye girebilir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.