İğneli Aşılama İle Hamile Kalabilir miyim?

1 Yorum

Merhabalar doktor ben polikistik over hastasıyım. ilk çocuğum klomen hapı ve Ovitrelle ile ilk denemede olmuştu. İkinci çocuk için iki kez aşılama oldum ama olmadı 2 defa klomen kullandım. Bundan sonra iğneli aşılama mı yaptırmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 1 Aralık 2017

Sema hanım geçmiş olsun. Üç defa klomenle aşılama yapıp hamilelik olmadıysa artık iğneli aşılama aşamasına geçmek uygun olur. Tabii bu arada, ilk çocuktan sonraki dönemi de iyi analiz etmek gerekir. Örneğin hala tüpleriniz açık mı? ya da hala eşinizin sperm durumu aşılama için yeterli mi? Bunların kontrolü sağlandıktan sonra iki kez iğneli aşılama ve hala olmuyorsa tüp bebek tedavisi planlamak uygun olur. İyi günler dilerim.

Tanem Hanım 1 Yorum

Biz bir senedir bebek sahibi olmak için uğraşıyoruz. İğneli aşılama tedavisine başladık.Bu yöntemle de tüp bebekte olduğu gibi hamile kalırmıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 19 Ekim 2018

Aşılama, kısırlık (infertilite) nedenine bağlı olarak normal ilişkiye göre % 5- 20 başarı şansı artışı sağlayabilir. Uygulama sayısı arttıkça başarı oranı biraz daha artar. Teorik olarak bir sınır koyulmasa da 3 seferden fazla denemenin oransal olarak çok faydası olmadığından gerek duyulmamakta. İleri yaş faktörü ve kısırlık süresi uzunsa, aşılama denenmeden doğrudan tüp bebek ve mikroenjeksiyona geçilebilir.

Yuşa Hanım 1 Yorum

3 yıllık evliyim 2 yıl boyunca çocuk istemedik ama 8 aydır korunmamamıza rağmen çocuk oolmadı. Biz de kontrole gittik, kanallarda bir sıkıntı var mı diye Allahtan yoktu, eşimin sperm tahlilleri de gayet normal çıktı. Aşılamaya yaptırdık ama o da tutmadı. Bundan sonra iğneli aşılamaya mı geçmeliyiz bu yöntemle hamile kalabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Ekim 2018

İki aşılama ile başarı sağlanmayan hastalarda tüp bebek uygulanabilir. Aynı şekilde, evlilik süresi uzun olan çiftler için, aşılama yapılmadan doğrudan tüp bebeğe geçmek de mümkün.

Filiz Hanım 1 Yorum

Bende pko var eşimde bir sorun yok. İğneli aşılama ile hamile kalabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 7 Aralık 2018

Genellikle daha önceden yumurtlama hapları kullanmış ve hamile kalamamış kadınlarda, polikistik over sendromunda, açıklanamayan infertilitede, erken evre endometriozis saptanan hastalarda, sonraki basamak olarak yumurtlama iğneleri uyguluyorum. Başarı oranı yüzde 10 ilâ yüzde 20 arasında değişmekte.

Didem Hanım 1 Yorum

Uzay hocam iyi günler. Siz Ankara’da tedavi yapıyorsunuz ama ben şehir dışındayım. 28 yaşındayım ve 8 aylık evliyim. Kontrollerde bende sorun yok ama eşimin sperm sayısı az çıktı. Doktor, aşılama tedavisi önerdi ve iğne yazdı. Konuştuğum insanlar, iğnenin tüp bebek tedavisi olduğunu, aşılamada hap kullanıldığını söyledi. İğneli aşılama olur mu? Ben iğneli aşılama ile hamile kalırmıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 17 Mayıs 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Evet benim kliniğim Ankara’da. Aşılama öncesinde yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması ve zamanlama açısından doğru gün için takip edilmesi gerek. Bu ilaçlar, hap ya da iğne şeklinde kullanılabiliyor. Hangi tip ilacı kullanmanız gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Sorunuzun cevabı ise, evet, aşılamada iğne kullanılır. Bu şekilde hamile kalmak mümkündür. Sizin bu şekilde hamile kalıp kalamayacağınızı ise zamanla öğreneceğiz. Bol şans dilerim.

Ziyaretci 1 Yorum

Merhaba, 3 senedir eşimle korunmuyoruz. Gebe kalamıyorum. 2 kez iğneli aşılama tedavisi gördük, sonuç negatif. Bu aşamada nasıl bir yol izlemeliyiz hocam.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Ekim 2019

Merhaba, sonraki aşamada tüp bebek tedavisine başvurabilirsiniz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.