Kordon Bağlatmanın Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kordon bağlatmanın yaş sınırı var mı hangi yaştan önce bağlatılamaz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kordon bağlatma ile ilgili herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Ancak genç yaşlarda yapılmasını uygun bulmuyorum. Kişi, tek çocuk sahibiyse ileride ikinci bir çocuk sahibi olmak isteyebilir veya ayrılarak yeniden evlenebilir ya da Allah korusun çocuklarını kaybedebilir. Bu gibi nedenlerle yeniden çocuk isteme ihtimalleri fazladır.

2 çocuğum var hocam ve artık kordonlarımı bağlatmak istiyorum. 32 yaşındayım bunun için uygun bir yaştamıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Halk arasında kordon bağlatmanın yani daha doğru ifadeyle, tüp bağlatmanın, herhangi bir yaş sınırı yoktur. Önemli olan çiftlerin yeterince çocuk sahibi olmalarıdır. Yine de çok genç yaşlarda yapılmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Kişi ileride yeniden çocuk sahibi olmak isteyebilir, ayrılıp yeniden evlenme gibi nedenlerle de bu ihtimal doğabilir. Bu nedenle, işleminin geri dönüşü olmayan bir operasyon olduğunun farkında olarak, eşin rızasıyla birlikte alınması gereklidir.

Aklım çok karışık yardımcı olursanız sevinirim.kordonlarımı bağlatmak istiyorumm..Hiç çocuğum yok olmasını da istemiyorum. Yaşım 36 .Kordon bağlatmanın yaş sınırı varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kordon bağlatma ameliyatlarında, herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Eğer hiç bir zaman çocuk sahibi olmak istemiyorsanız ya da bazı rahatsızlıklardan dolayı çocuk sahibi olmanızda sakıncalı bir durum varsa, tüp bağlatma işlemini tercih edebilirsiniz. Eğer evliyseniz, bu operasyon için sadece sizin talebiniz yetmiyor eşinizin de yazılı onayı gerekiyor.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.