Kürtaj olmalı mıyım?

1 Yorum

Hocam merhaba, ben 26 yaşındayım. Bu ay günüm gecikince kan testi yaptırdım ve gebelik hormonu 156 çıktı. Kürtaj için gittiğim doktor, gebelik çok erken olduğundan ultrasonda görülmediğini ve bu durumda hemen kürtaj yapmanın doğru olmadığını söyledi. Bir kaç gün sonra ultrasonda görünür hale gelince bu işlemin daha doğru olduğunu söyledi. Ancak bugün kanamam başladı ve ara ara parçalar geliyor. Yeni test sonucum ise 96. Bu durum ne anlama geliyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 11 Ekim 2017

Merhaba, geçmiş olsun. Sizin durumunuzda bir düşüğün olduğunu söylemek doğru olur. Ancak şimdi düşüğün takip edilmesi gerekiyor. Eğer tam bir düşük yaparsanız rahim içi kendiliğinden temizlenir ama tam bir düşük olmazsa rahim içinde kalan parçaları temizlemek için kürtaj yapmak gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

Feride Hanım 1 Yorum

Budan 3 yıl önce istenmeyen gebelik nedeniyle kürtaj olmuştum, şimdi başka bir kişiden yine hamileyim. Nişanlıyız evli değiliz. 2. defa kürtaj olursam ilerde istediğimde hamile kalamam diye korkuyorum. Kürtaj olmalımıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 7 Aralık 2018

Doğru şekilde, tecrübeli bir hekim tarafından yapılmış bir kürtajdan sonra iltihap, yapışıklık ve benzeri başka sorunlar çıkmazsa, kürtaj işlemi kısırlığa yol açmaz. Kürtajdan aylar, yıllar sonra ortaya çıkabilecek kısırlık durumlarında sebebin kürtaj kaynaklı olduğunu düşünmek de doğru değildir. Detaylı muayene ve tetkik gereklidir.

Merhaba hocam, 5 haftalık gebeliğim vardı ancak düşük yaptım. Parça düşürdüm ve çok ağrılarım oldu. Muayene olmadım sizce kürtaj olmam gerekir mi? Korktuğum için muayeneye gidemiyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Kasım 2019

Merhaba, eğer tam düşük yapmışsanız kürtaj gerekmeyebilir ama tam bir düşük gerçekleşmediyse içeride parça kaldıysa kürtaj ile içerisi temizlenmelidir. Muayene olmanızda fayda var. Muayene sonucuna göre süreç ilerletilir.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.