Kürtajdan Sonra Hamile Kalma Şansı Ne Kadardır?

Genç yaşlarda kürtaj olduktan sonra yeniden hamile kalma şansı azalır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtaj, iyi bir uzman tarafından, uygun tıbbi rehberlik ve tekniklerle yapılırsa güvenli bir işlemdir ve gelecekteki doğurganlık üzerinde olumsuz etki yapmaz. Kürtajdan sonra hamile kalınabilir. Kürtaj için uyguladığımız teknikte kullandığımız plastik kanül sistemi, rahim ağzı ve rahim duvarına kalıcı zarar vermez. Kürtajı takiben rahim iç duvarında hızlı bir iyileşme başlar ve rahim, yeni gebeliğe hazır hale gelir. Kürtajdan sonra enfeksiyon gibi komplikasyonlar uyguladığımız modern teknikler sayesinde büyük ölçüde azalmıştır. Yine de enfeksiyon riskini engellemek için kürtajı takip eden erken dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınmalı ve antibiyotik kullanımına özen gösterilmeli.

selamlar,yaklasık 1 buçuk sene hiç doğum yapmadan kürtaj oldum. Herkesden duyduğum şey doğum yapmadan önce eğer kürtaj olmuşsan bebek sahibi olma şansın çok düşük?gerçekten böle bişey var mı??

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtaj her ameliyat gibi belirli oranda risk taşır. Örneğin rahim delinmesi çok düşük bir risk iken enfeksiyon biraz daha yüksek bir olasılığa sahiptir. Ancak günümüzde antibiyotiklerle tedavi edilebilmekte. Rahim iç duvarının aşırı kazınmadan yapılan bir kürtaj değilse, kürtaj esnasında enfeksiyon riskine dikkat edilirse, kürtajda plasenta parçası kalmadan operasyon gerçekleştirilirse bir sonraki gebeliği engelleyecek bir durumun gelişmesi çok nadirdir. İyi yapılmış kürtajın doğurganlığa olumsuz etkisi yoktur.

Kürtaj olalı 6 ay oldu.4 aydır deniyoruz daha hamile kalmış değilim. Kürtajdan sonra hamile kalma şansı ne kadardır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Çoğu vakada kürtajdan sonra hamile kalmakta bir sorun yoktur. Kürtajdan sonra yumurtlamanız düzene girdiğinde yeniden gebe kalma şansınız vardır. Vücudunuza iyileşmesi için zaman tanımak gerekir. Bu süre en fazla 2 aydır. Denemeye devam, sağlıklı günler dilerim.

3 aylık hamileyken düşük yaptım ve kürtaj oldum.Üzerinden 1 sene 4 ay geçti ve hala hamile kalamadım.Kürtajdan sonra ihtimal düşüyormu,,,hamile kalma şansım ne kadardır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kürtaj sonrası tekrar gebe kalmak için birkaç ayın geçmesi yeterli olmaktadır. Yine de kürtaj olduktan 1 ay kadar sonra hamile kalan kadınlar da mevcuttur. Önceden kürtaj operasyonu olmanın, anne adayı ve bebek açısından herhangi bir zararı bulunmuyor. Gebeliğe engel olan durumu tespit edebilmem için sizi muayene etmem gerekir. Bu olmadan, kesin bir şey söylemem ne yazık ki pek mümkün değil. Sağlıklı günler.

Hocam istenmeyen bir gebelik söz konusuydu kürtaj oldum. Hiç çocuğum yok evli değilim. İleriki hayatımda gebe kalma şansım var mıdır? kürtaja bağlı kısırlık olur mu? Gebe kalma şansım azalmış mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, kürtaj işlemine bağlı kısırlık söz konusu olmaz. İstediğiniz zaman gebe kalabilirsiniz. Kürtaj olduğunuz için gebe kalma şansınız azalmaz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.