Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Yorum

İyi günler. 10 gün önce kürtaj oldum. O zaman 7 haftalık hamile idim. Doktorun verdiği ilaçlar bitti, şu an iyiyim. Normalde en erken ne zaman ilişkiye girebilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

İyi günler, geçmiş olsun. Kürtaj sonrasında korunmak şartıyla en erken 3 hafta sonra ilişkiye girebilirsiniz? Yeni kürtaj oldum, korunmama gerek yok, diye düşünmeyin. Çünkü, vücudunuzda derhal yeni bir hamilelik için hazırlık başlar.

Itır Hanım 1 Yorum

hocam iyi günler. Maalesef gebe olduğumu öğrendim, daha bekarım ve bunu aldıracağım. Kürtaj sonrasında nelere dikkat etmeliyim ona göre işlerimi ayarlayacağım.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 22 Şubat 2019

İyi günler geçmiş olsun. Sorunsuz bir kürtaj işlemi sonrasında yaşamınızı çok kısıtlayan şeyler olmayacak. İki ya da 3 hafta ilişkiye girmemelisiniz, doktorunuzun yazacağı ilaçları düzenli kullanmalısınız o kadar. İşten izin almanızı gerektiren her hangi bir kısıtlamaya gerek yok.

Sezen Hanım 1 Yorum

Hocam merhaba. Dün kürtaj oldum ama heyecendan sonrasında nelere dikkat etmem gerektiğini soramadım. Şu an fazla ağrım ve kanamam yok. Nelere dikkat etmeliyim? cevaplarsanız çok sevinirim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Şubat 2019

Merhaba geçmiş olsun. Kürtajı takip eden dönemlerde adet dönemlerinize benzer şekilde hafif bir kanama ve ağrı olması çok normal. Bu dönemlerde en önemli problem; enfeksiyon. En az 3 hafta kadar ilişkiye girmemelisiniz. Bu dönemde ayrıca antibiyotik kullanmakta fayda var. Ağrılı dönemlerde ağrı kesici kullanabilirisiniz. Banyo yapabilirsiniz ama bu tercihen duş olmalı, yani ayakta olmanızda fayda var. Havuz, denize girmek gibi aktiviteleri bir süre ertelemeniz yararınıza olur. Sizi endişelendiren bir şey olursa doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Sezen Hanım 1 Yorum

Hocam iyi günler, geçen hafta 7 haftalıkken kürtaj oldm. Ancak şuanda ağrılarım ve kanamalarım devam ediyor. Kürtaj sonrasında ilişkim olmadı ve doktorrun yazdığı ilaçları kullandım, yeni bitti. Kullanmaya devam etsemmi bilemedim. Sizin öneriniz nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 12 Mart 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Kürtajı takip eden günlerde bir miktar kanama ve ağrı olacaktır ama bu, sizi çok endişelendirirse mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Kürtaj sonrasında 2-3 hafta kadar ilişki yasağımız var. Yazdığım ilaçlar arasında antibiyotik ve ağrı kesici var, bunların düzenli kullanılmasını istiyorum ve bütün hastalarımı 7-10 sonrasında kontrole çağırıyorum. Şehir dışından gelenlere ise orada bir kontrole gitmelerini tavsiye ediyorum. Bu durumda siz derhal doktorunuzla haberleşmelisiniz, geçmiş olsun.

Buse Hanım 1 Yorum

Hocam iyi günler. 3 gün önce kürtaj oldum. 6 haftalık hamile idim. Şu an iyiyim ilaçlarımı kullanıyorum ama kürtaj sonrası yemem içmem gerekenlerle ilgili doktorum bişey söylemedi. Nelere dikkat etmem gerekir.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 22 Mart 2019

Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj işlemi sonrasında bir süre ilişkiye girmemeniz gerek. Bu süre yaklaşık 3 hafta. Doktorunuzu tavsiye ettiği ilaçları kullanın. Bunların dışında yemek içmekle ilgili kürtaja özel bir uygulama yapmanıza gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Uzay bey, dün 1 aylık gebeliğimi kürtaj ile aldırdım. Bu işlem devlet hastanesinde oldu. Ne ilgilenen oldu ne bilgi veren. İşlemden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Kasım 2019

Merhaba, işlemden sonra enfeksiyon riskini azaltmak için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Ayakta duş almalısınız, 3 hafta ilişkiye girmemelisiniz, 3 hafta havuza denize girmemelisiniz ve doktorunuzun verdiği antibiyotiği düzenli bir şekilde kullanmalısınız. İleriki zaman için gebelikten korunmak için etkili bir yönteme başvurmalısınız. Geçmiş olsun…

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.