Normal Doğumda Dikiş Atılırken Uyuşturulur Mu ?

hocam doğumda dikiş atılırken kişi uyuşturulurmu normal doğum yapacağım 14 haftalık hamileyim ilk bebeğimi dünyaya getireceğim ama ağrıya dayanabilirmiyim bilmiyorm.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, her normal doğumda doğum kesisi (epizyotomi) uygulaması gerekmez. Doğum sırasında ıkınmalarla bebek perineyi zorlamaya başlarsa ve bölgede yırtılma ihtimali doğarsa bu işlem gerçekleştirilir. Bu durumda da kesilecek alan önce uyuşturulur. Sonra bebeğin çıkmasına yakın ihtiyaç kadar kesi yapılır. Böylece kesi ağrısı hissedilmez. Şimdiden iyi ve sağlıklı, gebelik ve doğumlar dilerim.

Merhaba hocam,yaklaşık 18-19 gün sonra ilk bebeğimi dünyaya getireceğim.Normal doğuma hazırladım kendimi.Birtek aklımı normaldoğum sırasında atılacak dikişler düşündürüyor.Normal doğumda dikiş atılırken uyuşturulurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Doğum kesisi, diğer adıyla epizyotomi, sadece gerek duyulan doğumlarda uygulanır. Kesi yapılırken ve dikilirken bu bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için ağrı hissetmezsiniz. Sağlıklı doğumlar dilerim.

Hocam doğumum yaklaşıyor. Doğumda dikiş atılırken uyuşturma oluyor mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, normal doğumda bazen doktor ya da ebe epizyotomi dediğimiz kesiyi yapar, bazen de beklenmedik yaralanmalar olabilir. Bu iki durumda da dikiş gerekir. Dikiş yapılırken mutlaka uyuşturma yapılır, bu bazen basit bir anesteziyle uyutma şeklinde olur bazen de lokal anesteziyle olur. Ama her iki şekilde de normal doğumda atılan dikiş esnasında ağrı hissedilmez.

Hocam iyi günler, ablam yakında doğum yapacak ve dikişlerden çok korkuyor. Normal doğumda atılan dikiş hissedilir mi hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal doğumda bazen dikiş atmamız gerekebiliyor ama bu işlemi yaparken hastamıza mutlaka anestezi veriyorum, yani hastamız dikiş işlemindeki ağrıyı hissetmiyor.

Hocam iyi günler. Doğumum yaklaştı, epiduralle doğum yapacağm. Sorum şu, normal doğumda dikiş atılırken uyuşturma yapıyor musunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hayırlı olsun. Doğumun seyri esnasında epidural anestezi yapılmışsa kesi esnasında ve dikişler esnasında yine aynı kateterden yani belden ilaç verilerek ayrıca uyuşturma yapıyorum. Bebeğin çıkımından bir kaç dakika önce anestezi uzmanımızca verilen bu ilaç, dikiş bölgesinde ayrıca güçlü bir uyuşturma etkisine sahip. Böylece konforlu bir epizyotomi ve dikiş işlemi gerçekleşiyor. Şimdiden sağlıklı doğumlar dilerim.

Uzay hocam iyi günler. 27 yaşındayım ve 38 haftalık hamileyim. Doğal doğum yapmak istiyorum ama olur da kesi olursa dikişlerde canım yanar mı? Normal doğumda epidural anestezi almasam bile dikiş atılırken uyuştuma olurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi günler dilerim. Doğal doğumda gebelerimiz hiç bir şekilde ağrı kesici ilaç uygulanmasını istemiyorlar ve bu şekilde doğum yapabiliyorlar. Ancak doğumun son aşamasında bebek çıkarken yaptığımız epizyotomi kesisi ve bunun dikişle tamiri aşaması çok ağrılı bir işlem. Bu aşamada mutlaka lokal ya da genel anestezi ile hastama yardımcı oluyorum. Şimdiden sağlıklı ve kolay doğumlar dilerim.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.