Normal Doğumda Vajina Kesilir Mi? Ne Kadar Kesilir ?

Merhaba bebek bekliyorum mutlaka normal doğum yaptırmak istiyorum.Haliyle hocam doğum sırasında yırtılma olmasından korkuyorum. İnternetten araştırdığıma göre böyle durumlarda vajinaya kesiyorlarmış.Bilgi verebilirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Her normal doğumda doğum kesisi (epizyotomi) uygulamıyorum. Kesi işlemi, perinede cilt ve cilt altı dokusuna yapılır. Bu işlem, anne adayının perinesinin yapısal özellikleri, perine kaslarının durumu ve bebeğin başının perineden çıkarken zorlanacak kadar büyük olması durumlarında yapılır. Ayrıca doğumun hızlı olması gerekiyorsa da bu işlemi yapabiliyorum. Kesinin uzunluğunu tecrübem doğrultusunda belirliyorum.

İnşallah 3 ay sonra doğumum gerçekleşecek ilk doğumum olduğu için herşeyi düşünüyorum,bebeğim iriymiş doğum sırasında çıkması zor olursa kesi mi yapılması gerekir ne kadar kesilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal doğum sırasında, bebeğin başının çıkma anında, özel bir makasla deri ve vajinanın bir kısmının orta veya sağa doğru 3-4 cm kesilmesi gerekebilir. Bu işleme epizyotomi diyoruz. Bebek iriyse, pozisyonu rahat bir doğum için uygun değilse veya bebek strese girdiyse bu işlemi tercih edebiliyoruz. Bu kesi sırasında ağrı duyulmaması için, bölgeye lokal anestezi yapılır.

Hocam bnm ilk doğumum olucak normal istiorum 2.5 ay ım kaldı ama ben merak ettiğim bişi var herkezinmi doğumda vajinası kesilio ve ne kadar kesilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajina kesisi diğer adıyla epizyotomi, vajen çıkışının bir miktar kesilmesi ve daha sonra bebeğin alınıp, ardından tamir edilmesidir. Her normal doğumda yapılan standart bir prosedür değildir. Daha çok ilk doğumlarda ve gerektiği durumlarda uyguluyorum. Ne kadar kesileceği her kadının vajina yapısı farklı olduğu için, değişkenlik gösterir.

Merhaba hocam. Doğumuma çok az bir süre kaldı. Bu sürece başlarken doğumdan çok endişeliydim tam bu endişelerimi yendim derken doğum yaklaştıkça bu endişelerim tekrar oluşmaya başladı. En çok korktuğum durum normal doğumda vajinanın kesilmesi. Hangi durumlarda kesi yapılır? Büyük bir kesi midir bu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Her doğumda doğum kesesi uygulanmaz. Eğer bebeğin başı perineden çıkarken zorlanacak kadar büyük ise veya doğumun hızlı olması gerekiyorsa bu işlem yapılır. Kesinin ne kadar olacağını anne adayının vajina durumuna göre karar veriyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.