Suni Sancı İle Doğum Ne Kadar Sürer?

1 Yorum

İyi günler hocam 41. Haftayı geçti ne açılma var ne suyum geldi doktor olmazsa suni sancı başlatacağını söyledi. Suni sancıyla başlarsa doğumun ne kadar sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Ekim 2018

41. haftalarına gelen, zamanı geçen gebeliklerde hâlâ doğum başlamamışsa bebeğin ve annenin güvenliği için, bebeğin doğurtulması gerekli. Bu gibi durumlarda kendi kendine başlamayan doğum sancılarını, rahim kasılmalarını başlatmak için suni sancı kullanıyoruz. Normal doğumlar ilk gebeliklerde yaklaşık 12-16 saat ikinci doğumlarda 8-12 saat sürebiliyor. Suni sancı ile bu süre azaltılabilir.

Şeyda Hanım 1 Yorum

Merhaba ikinci bebeğime hamileyim ve doğumuma az bir süre kaldı. Bebeğim hep haftasından çabuk büyüyen iri bi bebek. Kasılmalar bugün yyarın başlamazsa doktor suni sancı verebileceğini söyledi.Suni sancı ile doğum ne kadar sürer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Rahim kasılmaları, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan oksitosin adı verilen hormonun rahim kasılmalarını başlatmasıyla olur ve bu ortalama bir gebelikte 38-40. haftaya denk gelmektedir. Bu kasılmalar kendiliğinden oluşmayınca suni sancı kullanıyoruz. İkinci doğumlar ortalama 8-12 saat sürmekte. Suni sancı yardımıyla, süreyi bir kaç saat kısaltmak mümkün.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.