Suni Sancı İle Doğum Zararlı Mı?

Merhaba Uzay hocam,benim günüm geçiyor ama hala sancım yok. Doktor suni sancı vereceğim diyor ama bazıları bu çok zararlı diyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? , şimdiden teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Her tıbbi uygulamada olduğu gibi suni sancı da kendi içinde riskler barındırır. Ortaya çıkabilecek problemlerin bir çoğu iyi bir takiple önlenebilir. Suni sancı uygulanan hastalar zaten risk grubundalar. Dolayısıyla suni sancı uygulanmadığı zamanda dahi sezaryen veya müdahaleli doğum ihtimalleri fazladır. Problemlerin çoğu aniden başlamaz. İyi bir yönetimle tehlikeler bertaraf edilebilir.

2 gün sonra hastaneye gideceğim ve açıklık varsa suni sancıyla hemen doğuracağım. Çok araştırdım ama yine de korkuyorum,suni sancı ile doğum zararlı mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Suni sancı, doğru şekilde uygulanması ve uygulama sırasında gerekli takiplerin yapılması halinde anne ve bebek açısından anlamlı bir zarar veya risk taşımaz. Rahmin aşırı kasılması, su zehirlenmesi, bebeğin sıkıntıya girmesi, doğum sonrası kanamaları oluşabilecek bazı yan etkilerdir. Ancak anne ve bebek dikkatli takip edilirse bu ihtimaller azalır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.