Suni Sancı İle Doğumun Riskleri Var Mıdır?

1 Yorum

Bebek kanala girmiş olmasına ve sancılarımın da olmasına rağmen açılma olmaması ve bebeğin pelvik kemiğini geçemediği için doktorum suni sancı denemek istediğini söyledi. Bunun bebek için herhangi bir riski olur mu?Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Ekim 2018

Suni sancı uygulanması durumunda hastanın mutlaka yakın takibe alınması gerekir. Çünkü rahimdeki kasılmalar izlenerek 15 ila 20 dakika aralıklarla suni sancı arttırılmalı. Oluşabilecek risklerden en önemlisi kasılmanın istenenden daha fazla meydana gelmesi. Rahmin aşırı kasılması, bebek için stres yaratabilir. Çok nadir durumlarda rahim yırtılması da oluşabilecek bir diğer risk. Genel kuralların uygulanması durumunda bu yöntem gayet güvenilirdir.

Sude Hanım 1 Yorum

Kontrole gıttım 2 cm açıgım varmış ama ben hıç hıssetmedım suni sancı vereceklermiş. Suni sancı ile doğumun riskleri varmıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Suni sancı ile doğumun risklerinden biri uterus hiperstimülasyonu denen rahimin aşırı kasılması durumudur. Bu durum, bebeğin sıkıntıya girmesine yol açabilir. Bir diğer risk, çok nadir rastlanmakla birlikte rahim yırtılmasıdır. Yine ender görülen bir risk de, özellikle uzun süreli suni sancı verilmesi durumunda su zehirlenmesi oluşmasıdır. Ancak yakın takip edilen doğumlarda bunlar farkedilir ve gerekli önlemler alınır.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.