Suni Sancı Kaçıncı Haftada Verilir?

40. Haftamı doldurdum ve 3 gün daha geçti. Kontrollerimde hersey normal ama sancılarım henüz başlamadı, bir iki santim açılma var ama sancı yok. Suni sancı gerekebilirmi, kaçıncı haftada verilmeli ne zaman başlamalı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Suni sancı her anne adayına uygulanmaz. Doğum yapacak gebede bazı şartlar oluşmuşsa suni sancı verilebilir. Örneğin rahim içinde enfeksiyon olması, gebelik süresinin 42. haftayı aşması, gebelik zehirlenmesi, nöbet geçirme, ölü fetus, suyun gelmesi gibi. Ancak doktorunuz size, kontrolde her şeyin normal olduğunu iletmiş. Bu durumda, gebelik süresi de 41. haftayı aşmadığından bir süre daha beklenebilir.

Merhabalar… 40+2 günlük hamileyim,bugün rutin kontrolüme gittim bebeğimin suyu gayet yerinde,kilosu fazla değil,plesenta yaşlanmamış gayet iyi nst sonuçlarım güzel ve iki santim açılmam var fakat sancılarım daha başlamadı.Suni sancı kaçıncı haftada verilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geç doğum olarak adlandırılabilmesi için önünüzde 1 haftanız daha var. Bu hafta biyofizik profili olarak bilinen bir ölçümleme yapılabilir. Bu ölçümlemede bebeğin hareketleri, nefes alışverişi, diyafram ve göğüs hareketleri, kas yoğunluğu, refleksleri ve amniyotik sıvının durumu incelenmelidir. Bu incelemelere dayanarak amniyotik sıvı çok azaldıysa suni sancı verilebilir ve doğum başlatılabilir.

Hocam iyi günler. Gbeeliğimin 34. haftasındayım. Suni sancı ne zaman verilebilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, gebeliğin sonlanmasını istediğimiz her hangi bir zamanda suni sancı verebiliriz. Ancak normalde bebekte ya da annede bir sorun olmadıkça 41. haftaya kadar bekliyorum.

Hocam iyi günler. ben kırkıncı haftamı bitirdim ama doğum olmadı, günaşırı hastaneye gidiyorum, doğumun başlamasını bekliyoruz. bu böyle çokmu sürecek, bişey söylemiyorlar. suni sancı verilse olmazmı çok merak ediyorum.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Siz artık yolun sonuna gelmişsiniz biraz daha sabır. Gebelikler 41 haftayı tamamladığında hala doğum olmamışsa doğumu başlatıyorum. Bu da çoğunlukla suni sancı vererek oluyor. Suni sancı her hangi bir haftada da verilebilir ancak 41. haftadan öncesi için tıbbi bir gereklilik olması gerekir. Bebeğin suyunda azalma, annede tansiyon yüksekliği vesaire. Sağlıklı doğumlar dilerim.

Hocam iyi günler. 24 haftalık hamileyim maalesef bebeğimin kalp atışları durdu. Doktorlar hastaneye yatırıp, suni sancı ile doğum dediler. Bu kadar erken bir dönemde kürtajla alınmazmı, suni sancı kaçıncı haftada veriliyor.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Çok üzücü bir durum. Bu büyüklükteki gebeliklerde direkt kürtaj işlemi yapmak fazlaca riskler taşır. En uygun yaklaşım suni sancı ile doğum gibi düşük yaptırmak olacaktır. Bu mantıkla suni sancı her haftada verilebilir ancak 12 haftadan küçük gebeliklerin alınmasında öncelikli yaklaşım kürtaj olur. Sağlıklı günler dilerim.

Hocam iyi günler. benim sorum, suni sancı ile ilgili. 38 haftalık hamileyim, her şey yolunda gidiyor, ben normal doğum istiyorum. Olurda doğum kendiliğinden başlamazsa suni sancı vermek için son bir hafta varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba iyi günler. Suni sancı vermek için bir hafta kısıtlaması yok. Gebeliğin sonlandırılması gerektiği her hangi bir haftada suni sancı verilebilir. Her şeyin yolunda gittiği hamileliklerde 41. hafta tamamlanana kadar doğumun kendiliğinden başlaması söz konusu olmazsa suni sancı verip doğumu başlatabiliriz. Sağlıklı doğumlar dilerim.

Hocam merhaba, 26 yaşındayım ikinci doğumum, ilkini erken doğurmuştum, şimdi 39 haftalık oldum ve çok ağırlaştım. Suni sancı ile doğumu başlatmak mümkün olmaz mı? Suni sancı en erken ne zaman veriliyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, kolay gelsin. Evet gebelik sona yaklaştıkça iyice ağırlaşır. Tıbbi bir gereklilik yoksa doğumun başlaması için 41. haftaya kadar bekliyoruz. Ama gebeliği daha erken bitirmemiz gereken bir durum olursa haftası önemli olmaksızın suni sancı vererek doğumu başlatıyoruz. Şimdiden sağlıklı doğumlar dilerim.

Hocam iyi günler. 39 hafta 5 günlük hamileyim ve doğumla ilgili hiç belirti yok. Doktorum 10 gün içinde doğum başlamazsa suni sancı vereceğini söyledi. Suni sancı vermek için kaçıncı hafta olması gerekir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi günler. Suni sancı gereken bir durum varsa her hangi bir haftada verilebilir. Suni sancı, başlamış doğumu başlatmak, ya da başlamış belli bir tempo kazanamamış doğumlarda tempoyu düzenlemek için verilir. Yani artık doğumun olması gerektiğine karar verdiğimizde verilir. Anne ya da bebek açısından gebeliğin devamında bazı riskler varsa gebeliği bitirmek için suni sancı verilir. Her şeyin yolunda gittiği gebeliklerde bile 41. haftadan sonrasında gebeliğin devamını uygun görmüyoruz ve suni sancı ile doğumu başlatıyoruz.

Hocam 39+5 haftalık hamileyim henüz sancım yok bu durumda suni sancı verilir mi ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Eğer gebelik 42. haftayı aşmışsa, suyunuz geldiyse, veya gebelik zehirlenmesi gibi durumlarda suni sancı verilir. Bu belirtiler yoksa suni sancı her anne adayına verilmez.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.