Tüp Bağlama Yöntemi İle Doğum Kontrolünün Yan Etkisi Var Mı?

Tüp bağlatmanın yan etkisi var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bağlatma işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Cinsel yaşantıda herhangi bir olumsuz durum oluşturmaz. Adet dönemlerinde genelde bir değişikliğe sebep olmaz. Kişi, tüplerinin bağlandığını hissetmez. Dışarıdan muayene yöntemleriyle bu işlem anlaşılamaz.

Tüp bağlatma yöntemi ile hamilelikten korunmak mümkün mü ve bu yöntemin herhangi bir yan etkisi var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Karın içerisine kapalı ameliyat denilen yöntem ile girilerek, spermi yumurtaya ulaştıran tüplerin tıkanması işlemine tüp bağlama yöntemi diyoruz. Bu sayede sperm, yumurtaya ulaşamaz. Tüplerin bağlanmasının herhangi bir yan etkisi yoktur; adet düzensizliğine yol açmaz, rahim, yumurtalık ya da hormonları etkileyen bir ameliyat değildir. Cinsel ilişkiyi etkilemez.

Tüplerimi bağlatmak istiyorum. 40 yaşındayım. Tüp bağlatma menopoza yol açar mı,tüp bağlatma yöntemi ile doğum kontrolünün yan etkisi var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüpleri bağlanan kadınların karşılaşacakları en büyük sorun, bir daha gebe kalamamak. Çünkü bağlanan tüpler yeniden cerrahi olarak açılsa bile, bu durum gebelik şansını ’ye yakın düşürüyor ve genellikle çiftlerin tekrar çocuk sahibi olmaları mümkün olamıyor. İşlemin başka herhangi bir yan etkisi yoktur.

Tüp bağlatma yöntemi ile doğum kontrolünün yan etkisi var mı? Bu işlemden sonra erkenden menopoza girilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bağlatma operasyonundan sonra kadınların cinsel performansı etkilenmez. Ameliyat, cinsel istekte herhangi bir azalmaya neden olmaz. Adet görme sorunu yaşanmaz, fizyolojik sorunlara neden olmaz.

Tüplerin bağlanması ile doğum kontrolü menopoza girmeme sebep olur mu?Herhangi bir yan etkisi varmı ve cinsellik etkileniyor menopoza çabuk giriliyor diyorlar.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bağlatma diğer bir tabirle kordon bağlatma işlemi; sperm ile yumurtaların buluştuğu kanalların (fallopi tüplerinin) bağlanması prensibine dayanır. İşlem her kadının vücuduna uygundur. Operasyonun; kadının cinsel isteğini, yumurtalıklarını, veya menopoza girme yaşını etkilemez.

Sezeryan ameliyatım sırasında tüplerimi de bağlatsam bunun yan etkisi olur mu?İşlem daha mı riskli olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Artık çocuk istemeyen çiftler, eğer doğum sezaryen ile gerçekleşecekse, bu esnada tüplerin de bağlanmasını isteyebilirler ve bu iki ameliyatı aynı anda yapabiliriz. Sezaryen kesisi dışında ek başka bir kesi yapılması veya kesinin büyütülmesi gerekmez. Sezaryen ameliyatında tüpler bağlanırsa ameliyat sadece bir kaç dakika daha uzar. Sezaryen dışında yumurtalık kisti veya miyom ameliyatı sırasında da hasta isterse tüpler bağlanabilir.

Tüp bağlatma yöntemiyle doğum kontrolünün yan etkisi varmı?Benim bir diğer sorum da evli değilsem de bu işlemi yaptırabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bazı kadınlar kendi arzuları ile tüplerini bağlatsalar bile bir süre sonra çeşitli nedenlerle tüplerini tekrar açtırmak isteyebilirler. İşlem, rahimden çıkan fallopi tüplerinin kesilip yumurtanın sperm ile karşılaşması ve döllenmesini engellemesi prensibine dayanır. Yan etkileri olmayan kalıcı bir doğum kontrolü yöntemi arayan kadınlar tarafından tercih edilmekte. Evli olmayan kadınlar da bu yöntemle korunabilir.

Erken yaşta tüp bağlatmanın vücuda her hangi bir yan etkisi var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Erken yaşta tüp bağlatmanın vücuda her hangi bir yan etkisi yoktur. Ancak erken yaşta tüp bağlatan kadınlar, gün geçtikçe bu fikirlerini değiştirebilirler. Tüpler, ameliyatla yeniden açılsa bile gebelik ihtimali oranında azalır.

Tüp bağlatma yöntemiyle doğum kontrolünün yan etkisi var mı cinsel isteğimde azalma olurmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bağlama ameliyatının belki de en büyük riski ileride geri dönüşünün çok zor olmasıdır. Yani ileride çiftler herhangi bir nedenden dolayı tekrar çocuk sahibi olmak isterlerse tüplerin açılması ameliyatının fayda sağlama oranı düşüktür. Tüp bağlatma işlemi, menopoza girme yaşını etkilemez.

Merhaba hocam, tüp bağlatma yöntemi nedir? Bunun yan etkisi var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, karın içerisine kapalı ameliyat yöntemi ile girilir. Spermi yumurtaya ulaştıran tüpleri tıkama işlemine tüp bağlama yöntemi denir. Bu yöntemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Cinsel yaşantıda olumsuz bir durum oluşturmaz. Adet dönemlerinde genelde bir değişikliğe sebep olmaz. Kişi bu durumu hissetmez Yumurtalık veya hormonları etkilemez.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.