Tüp Bağlatma Kimlere Uygulanır ?

Hocam meraba,36 yaşındayım.1 çocuğum var.Tüplerimi bağlatmak istiyorum ama çevremdekiler yapma bidaha çocuk olmaz diyorlar.Bildiğim bir sağlık sorunum yok.Acaba benim yaşımda ve durumumdakilin tüpleri bağlanır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bundan sonra yeniden hamile kalıp bebek sahibi olmayı asla istemiyorsanız yaptırabilirsiniz. Bunun dışında, işlemi yaptırmak için engel bir durum bulunmuyor. Önemli olan, tüp bağlatma işlemini yaptırmaya, bilinçli ve gönüllü şekilde çift olarak karar vermeniz gerektiğidir. Ancak yine de spiral kullanmanız daha akıllıca olur. Sonuçta fikriniz değiştiğinde kolayca geri dönüşlü bir yöntem.

Merhaba,Kızımda zeka geriliği var ve ileride istismara açık olabileceği endişesiyle tüplerini bağlatmak istiyorum. Tüp bağlatma kimlere uygulanır? Kızımın durumunda olanlarda yapılabilir mi?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan tüpleri bağlatma, koruma oranı en yüksek olan yöntemlerden biri. Kızınızın durumu için uygun bir yaklaşım olabilir.

Hiç çocuğum yok 38 yaşındayım tüplerimi bağlatmak istiyorum..Tüpbağlatma bana uygulanabilirmi kimlere uygulanır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bağlatmada herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak yine de genç yaşlarda yapılmasını tavsiye etmiyorum çünkü gelecekte çocuk isteme, yeniden evlenme ihtimalleri mevcuttur. İleride tüpler açılsa dahi, maalesef gebelik ihtimali eskisine göre bir hayli düşük oluyor ve genellikle tamamen geri dönüş pek mümkün olmuyor.

Merhaba hocam 1 ya da 2 Şubatta sezeryan olacağım. Sonrasındada tüplerimi bağlatmak istiyorum. Hapla veya iğneyle korunmak istemiyorum. Hormon hepsi ve zararları var. Tüp bağlatma benim için uygun olur mu?Kimlere uygulanması gerekir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüpler bağlandığı zaman, içerisinde sperm ve yumurta birleşmesi olmayacağından gebelik oluşamaz. Tüp bağlatma operasyonunun, kesin olarak artık çocuk düşünmeyen kadınlara uygulanması gerekmekte. İleride çocuk sahibi olmak istenirse, tüplerin tekrar açılması gerekir.

Eşimle 15 senelik evliyiz 3 çocuğumuz var ve artık hem yaş gereği hem de geçinmekte zorlandıgmızdan dolayı artık çocuk istemiyoruz.Kesin kararımız.Bu yüzden tüpleri bağlatma fikrini dşündük.Tüp bağlatma kimlere uygulanır?Doktora gidip direk yaptırabilirmiyiz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aile planlamasını tamamlamış ve bundan sonra çocuk yapmayı düşünmeyen çiftler için, tüp bağlatma (tüp ligasyonu) yöntemi uygun olabilir. Bu yöntem başarıyla gerçekleştirildiği takdirde, 0’e yakın koruma sağlar. Kararınızda eminseniz, eşinizle mütabıksanız, ikinizin de imzalayacağı bir onay formunun ardından operasyon gerçekleştirilebilir.

Tüp bağlatma kimlere uygulanabilir? benim ilk hmileliğimden sonra ciddi sağlık sorunlarım oldu.Şimdi 38 yaşındayım.Doktor yeniden bebek sahibi olmamı uygun görmüyor.Bana ya da bebeğe problem yaratabilirmiş.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Olası bir hamilelik durumunda hayati tehlikesi olabilecek ve bu yüzden de hamile kalması kesinlikle istenmeyen kadınlara tüp bağlatma uygulanabilir. Genelde, 30 yaşın altındaki kadınlara ve herhangi bir sebeple o anda düşünülmese bile, ileride çocuk sahibi olmak isteyebilecek kişilere tüplerin bağlatılmasını tavsiye etmiyorum.

Tüplerimi bağlattıktan sonra yeniden hamile kalınır mı?30 yaşındayım ve 2 cocuğum var.Belki çalışmayı bırakırsam tekrar düşünebilirim ama ona da daha çok var.Kimlere uygulanması tavsiye ediliyor..

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Tüp bağlatma daha çok 30 yaşını geçmiş kadınlarda uygulanmakta. Çünkü geri dönüşü çok zor olan bir doğum kontrol yöntemi. Tüplerin tekrar açılması için yapılan işlem “tubal reanastamoz” ameliyatıdır. Tüpler açıldıktan sonra yeniden hamile kalma ihtimali düşüktür.

Merhaba hocam, 38 yaşındayım 3 çocuğum var spiral taktırmıştım buna rağmen gebe kaldım. 3. kürtajımı oldum. Artık bu şekilde kürtaj olmaktan yoruldum. Bundan sonrası için gebelik düşünmüyorum. Tüplerimi bağlatmak istiyorum bunun için bi engel var mıdır? İstediğim zaman bağlatabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Eğer kararınız kesinse ve sonrası için bebek sahibi olmayı asla istemiyorsanız, tüplerinizi bağlatmanızda bir engel yoktur. Ancak iyi düşünüp karar vermelisiniz. Geçmiş olsun…

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.