Vajina Kesilmeden Normal Doğum Yapabilir Miyim ?

1 Yorum

Mrb hocam 4,5 aylık hamileyim normal doğum düşünüyorum.kesik atılmadan doğurabilirmiyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 9 Eylül 2018

Perineniz dar değilse, perine kasları aşırı gergin değilse, bebek doğum kanalından çıkamayacak kadar büyük değilse ve doğumun çabuk olmasını gerektiren durumlar yoksa normal doğumu vajinal kesi yapmadan gerçekleştiriyorum. Aksi durumlarda, bebeği ve sizi korumak adına bu yönteme başvurulabilir.

Polen Hanım 1 Yorum

Her normal doğuma vajina kesiliyormu?vajina kesilmeden normal doğum yapabilirmiyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 2 Kasım 2018

Bebeğin başı doğum kanalından geçerken perine bölgesini aşırı gerdiği için yırtılabilir. Bu bölgedeki kontrolsüz ve aşırı yırtılmaları önlemek için doğum sırasında vajinaya bir kesi yapılır. Buna epizyotomi diyoruz. Bu kesi işlemini her normal doğumun bir parçası olarak düşünmek yanlıştır. Bu işlemi, anne adayının ıkınmalarının yetersiz olması ve perinenin çok dar olması durumunda tercih ediyorum.

İdil Hanım 1 Yorum

Normal doğum yapmak istiyorum ama bu kesi olayı beni korkutuyorr, bunu yaptırınca, sezeryanden bi farkı kalmıyo gibi geliyor bana. Vajina kesilmeden normal doğum yapabilir miyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

İlk defa doğum yapacak olan kadınların çoğunda, bebeğin çıkması konusunda problemler oluşabiliyor. Oluşabilecek problemlerden biri rahim içerisindeki bebeğin vajina girişine göre çok daha büyük olmasıdır. Böyle bir durumda, fiziksel olarak bebeğin içeriden çıkması mümkün olmayacağı için dışarıdan çeşitli müdahalelerin yapılması gerekebilir. Doğum kesisi diğer adıyla, epizyotomi ile bu problemleri bertaraf edebilmekteyiz. Her doğumda yapılan bir uygulama olmayıp sadece gerekli durumlarda gerçekleştiriyoruz.

Merhaba hocam, normal doğumda kesi olması şart mı? kesi olmadan da doğum gerçekleşebilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 26 Kasım 2019

Her doğumda kesi gerekmez. Eğer bebeğin kafası büyük ise veya doğumun hızlı olması gerekiyorsa kesi yapılır.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.