Adetlerim Değişti Normal Mi?

mrhb 4 yillik evliyim 1 yil once dogum yaptim ve doğumdan sonra adetlerim değişti ilk gun lekelenme seklinde oluyo 3 gun boyle devam ediyor sonra kanama basliyo 3 4 gun kanama ve sonra tekrar 1 2 gun lekelenme oluyor yani adetim bitmiyor normalmi

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba geçmiş olsun. Adetler kadınlarda bazen değişiklikler gösterebilir. Sizin durumunuzda öncelikle bir muayene yaparak rahimde bir problem olup olmadığını anlamak gerekir. Rahimde miyom ya da polip gibi durumularda sizin anlattığınız gibi adetler olabilir. Ayrıca bu durumun sebebi hormonal sebepler de olabilir. Geçmiş olsun.

hocam merhaba, 33 yaşındayım geçen yıla kadar çok düzenli ay halim olurdu ama geçen sene babamı kaybettim ve o zamandan beri adet düzenlerim çok şaşmaya başladı. Bu durum normalmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Kadınlarda adet düzeni bir çok faktörden etkilenir. Stres, yeme alışkanlıkları, ağır egzersizler, kilo durumu, guatr gibi başka hastalıkların varlığı, ilaç kullanmak özellikle anti-depresan kullanımı, bunların bazıları. Bilinen en önemli faktör ise stres. Başınız sağolsun, babanızı kaybetmişsiniz ve sanırım bu sizde çok önemli izler bırakmış. Adet düzenlerinizdeki değişkiliğin sebebi bu olabilir ama yine de yumurtalıklarla ilgili başka bir sorun olmadığından emin olmak için kadın doğum muayenesine gitmeniz doğru olur.

Merhaba, 43 yaşındayım ve adetlerimin düzeninde değişiklik oldu. 7 ay öncesine kadar gayet düzenli ayda bir adet olurken son zamanlarda çok sık olmaya başladı. Arası 2 haftayı geçmiyor. Bu durum menopoz öncesi bir dönemmi yakında menopoza mı gireceğim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. 40 yaşından sonra kadınlarda yumurtalık rezervi ileri derecede azalır ve adetler sıklaşır. Sonrasında seyrekleşir ve nihayetinde adetten kesilen bir dönem olur. Bu yıllar bütün kadınlar için menopoz öncesi bir dönem olarak kabul edilebilir. Ama menopoza ne zaman girileceğini kestirmek imkansızdır. Bu bir kaç ay içinde de olabilir yıllar sonra da. Öte yandan sıklaşan adetlerin altında başkaca bir neden olmadığından da emin olmak gerekir. Bu durumda mutlaka bir muayene olmalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Uzay hocam. 33 yaşındayım, 6 ay öncesine kadar adetlerim çok düzenli idi. Geçen yıl babamı kaybettim ve çok üzüldüm bunun bir etkisi olabilirmi bilmiyorum ama şimdi adetlerim çok düzensiz, ne yapmamı önerirsiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Kadınlarda adet düzenini etkileyen bir çok farklı faktör var. Yeme-içme düzeni, uyku düzeni, kilo durumu, egzersiz yoğunluğu, stres, ilaç kullanımı gibi çok değişik kategorilerden faktörler. Sevdiğiniz birini kaybetmiş olmak da ağır bir stres. Adetlerinizin düzenindeki değişikliğin sebebi bu olabilir ama yine de işin içinde organik dediğimiz bir sorun olmadığından emin olduktan sonra sorunu bu strese bağlamak gerekir. Bu durumda bir muayene olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dileğiyle.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.