Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

1 Yorum

25 yaşında 2 yıllık evliyim. Cinsel ilişkide çok fazla ağrım oluyor daha önceden böyle ağrılarım yoktu.ağrılarım adet zamanlarımda da arttı çok fazla. Kist olabilir mi bazıları çikolata kisti olabilir diyor bu hastalığın belirtilerinde bu ağrılar var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Ekim 2018

Endometriozis, bazen hiç belirti göstermemesine karşın, kimi zaman da ciddi şikayetlere sebep olabilir. Adetlerin ağrılı geçmesi (dismenore), kronik pelvik ağrı, ağrılı cinsel ilişki (disparoni) gibi ağrılı durumlarda endometriozis akla gelmelidir. Yumurtalıklarda endometriozis oluşması durumunda ayrıca kistler (çikolata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse ciddi problemlere yol açabilir. Çikolata kistleri çoğu zaman ultrasonografi ile görülebilir. Muayene olmakta fayda görüyorum.

Pelin Hanım 1 Yorum

Bendeki endmetriozis 7 cm çıktı.Ama biraz karın ağrısı dışında bir belirti vermedi.endometriozisin belirtileri nelerdir?Başka belirtileri varmıdır doktor bey.???

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Büyük tuvalete çıkarken ağrı, sırt ve kasık ağrısı, adet öncesinde ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, adet döneminde ağrı, endometriozisin bazı belirtilerindendir. Hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda, endometriozis hastalığına sıkça rastlanmakta.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.