Endometriozis Doğurganlığa Engel Midir?

Eşimde çikolata kisti var. bir süredir korunmuyoruz. Geçtiğimiz ay 7 haftalıkken düşük yaptı. Bu kistle ilgili olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normalde rahim içinde yer alan endometrium, rahim içi yerine yumurtalıkta yerleşince bu kistler oluşur. Endometriozis, yani çikolata kisti, kadınların % 10’unda rastlanılan bir problem. Tekrarlayan gebelik kayıpları ve endometriozis arasında bir ilişki olduğunu söylemek doğru olur. Yapılan araştırmalar ve şahsi tecrübelerim, endometriozisi olan hastalarda, düşük ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Endometriozisin cerrahi tedavisinde en uygun yaklaşım laparoskopidir.

Hocam meer endometriozisim nedeniyle çocugumuz olmuyormuş. Gerçekten de endometriozis çocuk olmamasına sebep olur mu?Doğurganlığa engel mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal topluma göre infertil hastalarda endometriyozis sıkılığı çok daha fazladır. Kısırlık ve endometriozis arasındaki ilişki karmaşık olsa da, genel olarak yumurta sayı ve kalitesine ya da rahim ve embriyo üzerine çeşitli olumsuz etkileriyle gebe kalmayı zorlaştırdığını biliyoruz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.