Endometriozis Doğurganlığa Engel Midir?

1 Yorum

Eşimde çikolata kisti var. bir süredir korunmuyoruz. Geçtiğimiz ay 7 haftalıkken düşük yaptı. Bu kistle ilgili olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 19 Ekim 2018

Normalde rahim içinde yer alan endometrium, rahim içi yerine yumurtalıkta yerleşince bu kistler oluşur. Endometriozis, yani çikolata kisti, kadınların % 10’unda rastlanılan bir problem. Tekrarlayan gebelik kayıpları ve endometriozis arasında bir ilişki olduğunu söylemek doğru olur. Yapılan araştırmalar ve şahsi tecrübelerim, endometriozisi olan hastalarda, düşük ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Endometriozisin cerrahi tedavisinde en uygun yaklaşım laparoskopidir.

Jale Hanım 1 Yorum

Hocam meer endometriozisim nedeniyle çocugumuz olmuyormuş. Gerçekten de endometriozis çocuk olmamasına sebep olur mu?Doğurganlığa engel mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

Normal topluma göre infertil hastalarda endometriyozis sıkılığı çok daha fazladır. Kısırlık ve endometriozis arasındaki ilişki karmaşık olsa da, genel olarak yumurta sayı ve kalitesine ya da rahim ve embriyo üzerine çeşitli olumsuz etkileriyle gebe kalmayı zorlaştırdığını biliyoruz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.