Endometriozis Teşhisinde Kullanılan Yöntemler?

1 Yorum

Evliliğimin ikinci yılındayım. Hiç beklemeden bebek sahibi olmak istedik doktora kontrole gittik ama öğrendik ki endometriozis varmış ama ben belirgin bir rahatsızlık hissetmedim sadece adetlerim çok ağrılı geçiyordu kasıklarıma kadar ağrıyordu. Bu yüzden başka doktorlara da gideceğim teşhis için siz hangi yöntemi uyguluyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 22 Ekim 2018

Vajinal ultrasonografi çikolata kistlerinin varlığında % 95’e varan doğruluk sonuçlarına sahiptir. Endometriozis belirtileriniz varsa sizi muayene ederiz. Kasık ağrısının diğer nedenlerinin bulunmadığı saptanırsa, daha ileri muayeneler veya ameliyat etmeden endometriozis tedavi edilebilir. Endometriozis hafif, orta veya şiddetli olabilir. Hastalığın yaygınlığı ancak vücudunuzun içine doğrudan bakılarak doğrulanabilir. Bunun için laparoskopi yapılır.

Zahide Hanım 1 Yorum

Çikolata kistinin teşhisini koymak için vajinal muayene mi yapılıyor? Kızım daha 20 yaşında ve şikayetleri çikolata kistine benziyor. Ne yapmamız lazım.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 1 Kasım 2018

Endometrioma yani diğer adıyla çikolata kistinin teşhisinde kullanılan tanı yöntemi ultrasondur ve göbekten ultrasonla bakarak doğru tanıyı koyabiliriz. Vajinal muayene şart değil.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.