Genital Bölgedeki Yaralar Neden Olur?

1 Yorum

Merhaba, Bikini bölgesinin iç kısımlarında kaşıntılı yaralar var ara ara dökülüyor kaşıdıkça. Bazen geçiyor bazen birden tekrar çıkıyor. Bu nedir ve neden oluyor olabilir hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Eylül 2018

Geçmiş olsun, şikayetleriniz doğrultusunda öncelikle muayene olmanız gerekiyor. Ardından eğer sorununuz genital uçuk ile ilgiliyse buna yönelik tedavi protokolü takip edilmeli. Uçuk benzeri yaraların oluşasına neden olan virüs Herpes Simplex virüsü (HSV). Genital bölgede uçuk benzeri yaralara sebep olan tipi ise HSV 2. Bu virüse sahip kişilerle temas etmiş bireyler, aynı kişiden, başka bir takım virüsler de almış olabilir (Sarılık, frengi, AIDS gibi). Bu sebeple genital bölgede uçuk görülen bireylerde diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların da taramasının yapılması doğru olur.

Şüheyda Hanım 1 Yorum

Genital bölgemde yaralar var ağrı, batma ve rahatsızlık yapıyor. Bu yaralar neden olur?Bilgi için teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Kasım 2018

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genital siğiller, genital uçuklar, mantar hastalıkları genital bölgede yaralara sebep olabilmekte. Sebebini anlamak için muayene şarttır. Gerekirse kan tahlili, kültür gibi testler yapılarak bu yaraların sebebi araştırılmalıdır.

Tuğba Hanım 1 Yorum

Genital bölgede uçuk benzeri yaralar var. Bu hastalığı bir süredir çekiyorum ve kimseyle birlikte olmak istemiyorum. Bu yaralar neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Cinsel partner sayısının artması, yaşın ilerlemesi, hastalığa sahip bireylerle temas, genital bölgedeki yaraların sebepleri olabilir. Hastalığa sahip bireylerle gerçekleştirilen vajinal ya da anal ilişki sonucu oluşabilir. En güvenilir yol ilişkide kondom kullanmak olur.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.