Genital Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

1 Yorum

sevgilimle ilk defa ilişki yaşadık kendisinde uçuk oldugu için prezarvatif kullanarak birlikte olduk ama yine de endişeleniyorum bana da bulaşmış mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Eylül 2018

Genital uçuk, diğer ismiyle, Herpes Simpleks; Herpes Simpleks virüsünün neden olduğu cilt ve mukozalarda görülen içi su dolu keselerden oluşan bulaşıcı bir hastalık. Virüsün 8 tipi var, klinik olarak en sık 3 tipine rastlanmakta. HSV 1 genellikle ağız, burun ve çevresinde, HSV 2 genitalde izlenmekte. Uçuk, temasla bulaşır. Cinsel birliktelik (bazı durumlarda prezarvatif kullanımına rağmen), öpüşme, aynı havluyu kullanma gibi temaslarda virüsler alınabilir. Şüphe edilecek belirtiler varsa doktora görünmekte fayda var.

Didem Hanım 1 Yorum

Genital bölgemde küçük küçük renksiz kabarıklar oldu. Bu uçuk olabilir mi partnerime bulaşır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Kasım 2018

Genital uçuk, virüsler aracılığıyla oluşur ve bunların bulaşıcı özelliği vardır. Cinsel birleşme sırasındaki temas ile uçuğu, partnerinize bulaştırma ihtimaliniz bulunmakta. Uçukla temas eden kişiler, vücutlarında başka bölgelere temas ederlerse, buralarda da uçuk çıkması ihtimali vardır. Uzman bir hekime görünerek tedaviye başlamanızı öneririm. Sağlıklı günler.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.