HPV Aşısı Nedir, Nasıl Yapılır?

Ben bu aşıyı yaptırıyorum hocam ama HPV aşısı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?Doğru mu yapıyorum olmakla ,nasıl yapılmalıdır gibi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Human Papilloma Virüs (HPV), serviks (rahim ağzı) kanseri ile çok yakından ilişkilidir. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamında bu virüs saptanır. Human Papilloma Virüs (HPV) aşısı ise, virüsün 6, 11, 16 ve 18 tiplerinin neden olduğu hastalıkların önlenmesi için uygulanır. Bu hastalıklar; genital siğiller (kondiloma akuminata), servikal intraepitelyal neoplaziler (CIN), serviks kanseridir. Aşılanmış kişiler yüksek oranda korunuyor olsa da rahim ağzı kanser taramalarına devam edilmeli. Koldan veya kalçadan uygulanabilir.

Uzay hocam biz yurtdışında yaşıyoruz. Bugün kızım okulda HPV aşısı vurulacağını söyledi. HPV aşısı nedir nasıl yapılıyor, vurdulmalımıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

HPV aşısı, rahim ağzı kanserine sebebiyet verebilen bir virüse karşı koruma sağlar. Pek çok ülkede, 5. ya da 6. sınıfa giden bütün kız çocuklarına okul hemşireleri tarafından ücretsiz aşı olma olanağı verilmekte . Aşı, rahim ağzı kanserine en fazla yol açan iki virüs türüne yöneliktir. Pratikte bu aşı rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70’ine karşı korur. Fakat hala yüzde 30 korunmasız olunacağı için 21 yaşından itibaren düzenli kontrollerin yapılması gerekir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.