HPV Aşısının Yan Etkileri Var Mıdır?

Uzay bey biz kızımıza HPV aşısı yaptırmak istiyoruz ama kararsızız. Bazı yan etkileri olduğu söylenir. Emin olamıyoruz. Sizden bu konuda bilgi alabilir miyiz? Sizin düşünceniz nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

HPV aşısının FDA (Federal Drug Administration) tarafından yaşları 9-26 arası olan 11.000 kadın üzerinde emniyet ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma, aşıya ait ciddi bir yan etki olmadığını göstermiştir. En sık görülen yan etki, aşı yerinde bazen görülen yanma hissidir. CDC (Central Disease Control) ve FDA halen aşı güvenilirliği ile ilgili çalışmalarını ortaklaşa devam ettirmektedir.

Annem rahim ağzı kanserine 39unda yakalandığı için ben de bu aşıyı yaptırmak istiyorum.HPV aşısının yan etkileri varmıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Başta rahim ağzı olmak üzere HPV ilişkili birçok kanserden büyük oranda koruyuculuk sağlayan HPV aşısının erken yaşlarda yapılması önemlidir. Yan etki olarak sadece, aşı yerine bağlı kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi tüm aşılarda var olan basit yan etkileri görülebilir. HPV aşısı HPV enfeksiyonu ve bu enfeksiyonun yol açabileceği birçok hastalıktan korunmanın etkili ve güvenli bir yoludur.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.