İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Korunabilirim?

Hocam iyigünler dilerim.Ergenlik çağında bir kızım var 16 yaşında.Sık sık idrar yollarını üşütüyor.Enfeksiyon kapıyor.Okadar dikkat ediyoruz her yıl mutlaka en az bir kere oluyor.Bundan nasıl korunabiliriz?Teşükkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle barsaklarda var olan bakterilerce ortaya çıkar. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna en sık E.coli mikrobu sebep olur ve bu mikrop dışkıda yer alır. Bir diğer sebep ise böbrek taşları; idrar yollarının taşla tıkanması en önemli idrar yolu enfeksiyon nedenlerinden biridir. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için; bol su içmek, düzenli olarak tuvalete çıkmak, idrara sıkışmamak ve idrar kesesini tam boşaltmak, tuvalet temizliğine özen göstermek, pamuklu çamaşır kullanmak, pedleri sık değiştirmek önemlidir.

Hocam merhaba neredeyse düzenli olarak idrar yollarımı üşütüyorum. Hijyene dikkat etmeme rağmen oluyor. İdrar yolu enfeksiyonları neden olur ve bundan nasıl korunabilirim bir yolu var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadınlardaki idrar yolu enfeksiyonunun en önemli nedeni cinsel ilişki sırasında giren bakteriler. Cinsel ilişkiden sonra idrara çıkarak, idrar kesesini boşaltmak, koruyucu etki yapabilir. Bilinçsizce kullanılan hijyenik ve antiseptik maddeler de genital bölgenin florasını bozarak enfeksiyon riskini artırıyor. Tuvaletten sonra temizlik alışkanlığı da oldukça önemli. Temizliğin önden arkaya doğru olması gerek.

Bende idrar yolları iltihabı vardı bebek istiodum o ay olmadı.dr gittim antibiyotik verdi ve sadece 3 gün kullandım kontrole gittim geçmişti. Şimdi yeniden rahatszlığım başladı.İdrar yolu enfeksiyonu neden olur ve nasıl korunabilrm?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar yolu enfeksiyonu; idrar yolu ve mesaneye giren mikroorganizmaların kişide sık tuvalete çıkma, idrar yaparken yanma yapmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için alınabilecek bazı tedbirler mevcut. Bunlardan bazıları; tuvalet temizliğine özen göstermek, bol su içmek ve idrarı tutmamak, cinsel ilişkiden sonra idrara çıkmak, sık ped değiştirmek, pamuklu ve deterjandan iyi arındırılmış iç çamaşırları kullanmaktır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.