Jinekolojik Muayene Ağrılı Mıdır?

Hayatımda ilk defa muayeneye geleceğim. Artık zamanı geldi 30 yaşındayım herhangi bir şikayetim yok ama yine de genel bir kontrol ve smear testi yaptırmak istiyorum. Nasıl yapıyorsunuz herhangi bir ağrı falan olur mu? Bilgi için şimdiden teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Smear testi yapmak ağrısız bir işlemdir ve jinekolojik muayenenin basit bir parçasıdır. Rahim ağzında kanser ya da kanser öncüsü hücresel değişikliklerin olup olmadığını anlamamıza yarar. Jinekolojik muayene 3 adımdan oluşur. Dış genitallerin muayenesi; bu aşamada kızarıklık, irritasyon, akıntı, kist veya kitle, genital siğil (kondilom) ya da başka herhangi bir anormallik olup olmadığına bakıyorum. Ağrı duyacak herhangi bir işlem olmaz. Spekulum incelemesi; spekulum, rahim ağzını ve vajinayı incelemek için kullanılan metal ya da plastik bir alet. Kapalı olarak vajinaya yerleştirilir ve yavaş bir şekilde açılır. Kendinizi kasmadığınız taktirde, spekulum incelemesinde de ağrı olmaz. Doktorunuzun tecrübesi, yumuşak ve nazik haraketlerle yerleştirmesi de önemlidir. Böylece acı duymanızı engeller. Son olarak elle muayene (bimanuel muayene). Son olarak ultrasonografik inceleme yapıyorum

Jinekolojik muayene yaptırmak istiyorum ama korkuyorum.Yaptıran arkadaşlarım ağrı çok oluyor diyorlar.Jinekolojik muayene ağrılımıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Jinekolojik muayenenin kalitesi, doktorun tecrübesiyle yakından ilgilidir. Kötü öykülerden etkilenip, jinekolojik muayene yaptırmak için herhangi bir hastalığın ya da belirtinin çıkmasını beklememelisiniz. Muayenede ilk olarak karın bölgesi ve dış genital organları (dudaklar, klitoris v.b) inceliyorum. Daha önce cinsel ilişki geçmişiniz varsa, spekulum muayenesi gerçekleştiriyorum. İhtiyaç halinde rahim ağzından smear testi de alıyorum. Sonrasında ultrasonografi yaparak muayeneyi sonlandırıyorum.

6 aylık evliyim ve ilk defajinekolojik muayeneye gideceğim.Jinekolojik muayene ağrılı mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Aktif cinsel hayatı olan her kadının, yılda bir kere jinekolojik muayene yaptırması gerek. Çoğu kadın, kötü jinekolojik muayene öykülerinden etkilenmekte. Ancak muayenede, hekimlerin karşılıklı görüşme ve güven duygusuyla hastaların rahatlamasını sağlaması, muayeneyi daha rahat geçirmenize yardımcı olabilmekte.

İlk jinekolojik muayenemi yarın olacağım. Ağrılı bir işlem midir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Jinekolojik muayenede en önemli şey kadının vücudunu rahat bırakması, kasmaması. Kadın kendini ne kadar az kasarsa jinekolojik muayene o kadar kolay geçecektir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.