Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba hocam, Ben kalıcı zarı dikimi yaptırmak istiyorum. Hakkari’de yaşıyorum sizin Ankara’da olduğunuzu biliyorum. Dikim sonrası aynı gün geri dönebilir miyim? yoksa hastanede yatmam gerekiyor mu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, kızlık zarı dikimi yaklaşık 20-25 dakika içinde biten bir işlem. Bunun için hastaneye yatmanıza gerek yok. Ayrıca aynı gün seyahat edebilirsiniz. Dikim işlemi sonrasında dikkat etmeniz gereken en önemli durum, o bölgenin iltihap kapmaması. Bunun için nelere dikkat edececeğinizi size anlatacağım. Örneğin ilk bir kaç gün havuza, denize girmemeli, küveti suyla doldurup banyo yapmamalısınız. Ata binmek, bisiklete ya da motosiklete binmek gibi şeyleri 2 hafta kadar yapmamalısınız. Ayrıca dikim sonrası vereceğim ilaçları düzenli kullanmalısınız. İyi günler dilerim.

Kızlık zarı diktireceğim sonrasında çabuk iyileşmek ve mikrop kapmamak için nelere dikkar etmeliyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında; verdiğim reçeteye ve önerilerime harfiyen uyulmalı. İyileşme sürecinde en önemlisi enfeksiyon riskinden uzak durmak. O bölgeye su teması çok riskli. Havuz, deniz, jakuzi, küvetten 2-3 hafta uzak durulmalı. Ayrıca dikişleri elle kontrol etmemek gerek.

Hocam yaz ayında düğünüm olacak kızlık zarımı diktirmek zorundayım.Anlaşılmaması lazım bu yüzden bilgi verebilir misiniz hemen iyileşmek için dikim sonrasında nelere dikkat etmem gerekir ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı dikimi işlemi sonrası yara bakımı iyi yapılmalı ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalı. Tercihen ilk gün duş alınmamalı, sonraki bir hafta ayakta duş alınmalı. Yine 2 hafta kadar havuza ve denize girilmemeli. Ortak alan tuvaletleri kullanılmamalı. Vereceğim koruyucu antibiyotiğin ihmal edilmemesi de operasyon sonrası dokunun iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.