Kızlık Zarı Kanaması Durmadığı Zaman Ne Yapmalıyım?

İlk cinsel birliktelikte kızlık zarı bozulurken eğer kanama durmazsa ne yapmak gerekir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İnce bir doku olan kızlık zarının sinirsel donanımı da zayıftır. Kızlık zarı yırtılırken hissedilen ağrı fazla değildir. Ancak cinsel ilişkide bazen vajinada hatta etraf dokularda da yırtıklar olabilir ki işte bu çok ağrılı ve fazla kanamalı bir durumdur. İlk ilişkiyi takiben ağrı ve kanama fazla ise mutlaka muayeneye gidilmeli, bunun vajina ya da etraf dokularda, dikilmesi gereken yırtıklar olup olmadığı anlaşılmalıdır. Aksi halde hayati riskleri olan durumlar gözden kaçabilir.

Merhaba bakireyim ve ilk gece korkum var.Benim sorum gerdek gecesinde kızlık zarı kanaması durmazsa ne yapmalıyım??

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İlk gecede kızlık zarı kanaması; çok az olabilir, hiç olmayabilir veya normalden fazla olabilir. Bu durum, kızlık zarının yapısına bağlı olarak değişir. Çok nadir de olsa, bazı kişilerde kızlık zarı kanaması durmadığı için cerrahi müdahaleler gerekli olabilir. Eğer ilk gecede, adet kanamanızdan çok daha fazla ve uzun süre devam eden kanamanız olursa vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmelisiniz.

Merhaba doktor bey, üç gün önce ilk defa ilişkiye girdim benden kan geldi.Bugün üçüncü günüm ve benden damla damla kan gelmeye devam ediyor…Kızlık zarı kanaması durmadığı zaman ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı kanamasının miktarı genelde çok azdır ve kısa sürede durur. Çok nadiren kızlık zarı arkasından bir damar hasar görür ve kanama durmayabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmekte. Sizin durumunuzda, bu şiddette bir kanama olmadığını düşünsem de yine de vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda görüyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.