Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır Mı?

Hocam iyi günler. Ben yaklaşık 6 ay önce kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi yaptırdım. Yakında düğünüm olacak, nişanlımın ailesi rapor istiyor, daha önce başka biriyle kısa süre nişanlı kalmıştım. Muayeneye götürmek istiyorlar. Muayenede kızlık zarımın dikildiği anlaşılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Geçmiş olsun. Sizin rızanız olmadan kızlık zarı muayenesi yapılamaz, yasalara aykırı. Ya da siz, kızlığım bozuk değil derseniz, yani bakire olduğunuzu söylerseniz, alttan muayenenizi yapmazlar. Ama sizin durumunuzda bu muayene çok gerekli ise bazen bu işlemin yapıldığı anlaşılır. Ama sadece kadın doğum uzmanlarının yapacağı bir muayene ile. Kolaylıklar dilerim.

Hocam kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıracağım ama internette okuduğum bazı yorumlarda bunun anlaşılacağı ve ameliyat izinin kalacağı yazılmış bu yüzden kararsız kaldım. Kızlık zarı dikildiği anlaşılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarının dikildiği, dışarıdan bakılarak anlaşılamaz, sadece kadın doğum uzmanı tarafından muayenede anlaşılabilir. Uzman hekimin de sizden başka birine bu yönde bilgi vermesi mümkün değildir.

Kızlık zarımı diktirmek istiyorum ama ilk ilişkimde bu durum anlaşılırsa diye geri duruyorum. anlaşılmaması için yapabileceğim bir şey var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Cinsel birliktelik yaşayacağınız kişinin kızlık zarınızı diktirip diktirmediğini anlamasının hiç bir yolu yoktur. Yapılan işlemde, bozulan kızlık zarının etrafındaki dokulardan yeni bir kızlık zarı oluşturularak gerçekleştiriliyor. Bu yüzden ilk cinsel birliktelikte, kanamanın olması için operasyonu yapacak uzman doktorun tecrübesi çok önemlidir.

hocam, yaklaşık 1,5 yıl önce kızlık zarı dikimi yapıldı. Yakında evleneceğim. Kızlık zarının dikildiği anlaşılabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Jinekolojik muayenede çok dikkatli bakılacak olursa bir jinekolog ya da bir adli tabip tarafından, kızlık zarının dikildiği anlaşılabilir.

Hocam, kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıracağım ancak bunun kayıtlara geçmemesi gerek. Sorum şu ki standart işlemlerle kızlık zarı dikimi kayıtlara geçer mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı dikimi yasal zorunluluklar nedeniyle yapılmışsa ki bu durumda kamusal alanda bu işlem yapılmış olur ve bu da kayıtlara geçer ve size bir rapor olarak verilir. Ancak istemli kızlık zarı dikimi zaten özel muayenehanelerde yapılır ve kayıtlara geçmez. İyi günler dilerim.

Hocam 8 ay önce kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi yapıldı. Doktor, en geç 2 ay içinde iyileşir demişti. Şu ana kadar hiç kontrole gitmedim, dikilmiş kızlık zarı muayenede nasıl anlaşılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler. Kızlık zarı, dışarıdan bakılınca görülebilecek bir yerde değil, bunun muayenesi özel bir şekilde bir jinekolog tarafından yapılabilir. Dikkatli bir jinekolog kızlık zarının dikildiğini anlayabilir. Ancak şunu hatırlatmak isterim ki, kızlık zarı muayenesi sadece kişinin kendi isteği ile değil, yasal bir yaptırım olarak savcı istemi ile yapılır. Bunun olması için de tecavüz benzeri bir durumdan şikayetçi olunması gerekiyor. Ancak hatır gönül ile yapılan muayenelerde alınacak raporların resmi bir niteliği olmaz, yani geçersizdir.

iyi günler. Nişanlım çok tecrübeli olduğunu ve kızlık zarının dikilip dikilmediğini anlayacağını söylüyor. Bu beni korkutuyor, böyle bişey mümkün mü? kızlık zarı dikim anlaşılır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kızlık zarı, dışarıdan bakarak görülmez, yerleşim yeri biraz içeride kalır. Ancak muayene ile kızlık zarının durumu gözlenir. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra iyi iyileşmiş bir kızlık zarının dikildiğini ancak bir kadın doğum uzmanı ya da adli tabip anlayabilir. Bunun dışında ilişki esnasında kızlık zarı dikim işlemi yapılıp yapılmadığı anlaşılamaz.

Hocam iyi günler, 3 yıl önce kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmıştı. Dikim sonrası kontrole gitmedim. İlişkimde kanama oldu ama biraz değişik bir kanamaydı. Nişanlım şüphelendi gibi. Kontrole gideceğiz, kızlık zarımın dikildiği anlaşılırmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba geçmiş olsun. Kızlık zarı dikimi işleminden fayda görmüşsünüz. Kanamanın şekli ve miktarı şüphe uyandırmamalı ama yine de muayeneye gidecekseniz durum biraz farklı olabilir. Kızlık zarı dikimi işlemi yapan bir doktor, muayenede durumu tanıyabilir. Kolaylıklar dilerim.

Uzay hocam iyi günler dilerim. 3 yıl önce kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmıştı. Dün arkadaşımla sürtünmeli bir ilişki yaşadım ve arkasından kanamam oldu. Aslında içime girmedi ama bir sorun olmuş mudur diye meraktayım. Muayeneye gitsem, kızlık zarı dikimi yaptırdığım anlaşılırmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, iyi günler. Bu olay üzerine yapılacak bir kızlık zarı muayenesinde kızlık zarı dikimi yapıldığı büyük ihtimalle anlaşılır. Bu muayeneyi yalnız yaptırmanız daha uygun olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Uzay hocam iyi günler. Kız arkadaşımla birlikte oldum, kanama oldu ama ilişki çok zorlu idi ve canı çok yandı. Ben şüpheleniyorum. Muayenede kızlık zarı bozulsa bile önceden dikilmiş olduğu anlaşılırmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. İlk ilişkide kanama olması da olmaması da normal bir durum. Kızlık zarının esnek olduğu durumlarda ilk ilişkide veya sonrasında kanama olmuyor. Kanamanın ya da ilişki esnasındaki ağrının durumuna bakarak kızlık zarında bir dikim olup olmadığı hakkında konuşmak doğru olmaz. Muayene etmek gerekir. Kızlık zarının dikilip dikilmediği yırtılma sonrasında tam olarak anlaşılamaz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.