Menopozda Miyom Küçülür Mü?

1 Yorum

Yıllarca bitmek bilmeyen kistlerim ve miyomlarım vardı. Daha önce ameliyat olup aldırmıştım ama vücut yeniden yaptı. 45 yaşındayım onlarla yaşamaya alıştım ama kanamalarım çok oluyor. Acaba menopozu beklemeli miyim?Menopozda küçülürlermi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 4 Ekim 2018

Geçmiş olsun. Kadınlarda ilerleyen yaşla beraber miyom sıklığı artar. 40 yaş ve üzerindeki her 3 kadından en az 2’sinde miyom var. Miyomlar genellikle menopozla beraber küçülme eğilimi gösterir. 6 ay aralıklarla yapılan muayenelerde, miyomun büyüyüp büyümediği kontrol edilir. Büyümeyen ya da bulgu vermeyen miyomların alınmasına gerek yoktur. Kanamalar hastayı kansız bırakacak hale getiriyorsa ameliyatlı olmasa da ilaçlı tedaviler uygun olur

Yaprak Hanım 1 Yorum

İlk defa miyom teşhis edildiğinde 5 sene öncesiydi. Çok fazla şikayetim olmadığı ve miyomlar gitmediğinden tedaviyi bitirdim.Menopoza girdiğimde bu miyomlar küçülür mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Miyom genellikle 30-45 yaşları arasındaki kadınlarda görülüyor. 6-12 ay arayla ultrasonografi muayenesiyle, miyomun durumunu, boyutunu kontrol ettirmenizde fayda var. Miyomlar hormona bağlı bir yapı ve menopoz ile birlikte küçülebilirler.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.