Spiral Nedir, Ne Zaman Takılır?

1 Yorum

Hocam 2 çocuğum var ve artık hamile kalmayı düşünmüyorum.Eşimle konuştum spiral taktırmaya karar verdim.Biraz bilgi verebilirmisiniz koruması nasıl,ne zaman gitmem uygun olur taktırmaya?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

Spiral, genelde T şeklinde olan, rahim içine yerleştirilen ve uzun dönem koruyuculuk sağlayabilen bir doğum kontrol aracıdır. Spermlerin, yumurtanın yanına gitmesini ve yumurtanın rahime ulaşmasını engelleyerek gebeliğin oluşumunu engeller. Spiral takıldığı andan itibaren gebeliğe karşı koruma sağlar ve çıkartıldıktan hemen sonra gebeliğe olanak verir. Yöntem, gebelik şüphesinin olmadığı bir dönemde uygulanmalıdır. Bu yüzden genellikle, adetli iken takılır. Bu yöntem % 98 etkilidir. Uzun süre etkili olarak gebelikten korur.

Fidan Hanım 1 Yorum

doğum yapalı daha 6 ay oldu.Şimdiden tükendim.Yeniden bebek sahibi olmayı düşünmüyoruz. Spiral önerdi bir arkadaşım.spiral nedir ne zaman takılır,nasıl takılır?bilgi verebilir misiniz, teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 9 Kasım 2018

Spiral, üzerindeki bakır teller ya da hormon salgılayan araçlar sayesinde, spermlerin rahme ulaşmasını, dolayısıyla, spermin yumurta ile buluşmasını engelleyerek gebeliğe karşı koruyan bir alet. Hamile olmadığınızdan emin olduğumuz her hangi bir zamanda takılabilir, genellikle adetli günler tercih edilir ama şart değil.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.