Vajina Akıntısına Kesin Çözüm

Selamlar,bende sürekli gelen bir akıntı var.daha önce ilaç kullanmıştım ama geçmedi.Kesin tedavisi var mı hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Normal vajinal akıntılar berrak ve sıvı yumurta akına benzer bir yapıdadır. Kokusuz olur. Kaşıntı yapmaz, cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma hissi yaratmaz. Akıntı koyu renkte ve kötü kokulu ise ayrıca idrar yaparken yanma ve ağrı şikayetleri mevcutsa çoğu durumda bu genital enfeksiyona işaret eder. Mantar enfeksiyonlarında süt kesiği gibi, bakteriyel enfeksiyonlarda sarı, yeşil ve kötü kokulu akıntılar olur. Muayene ile akıntının tipini anlamak mümkündür ve uygun reçete düzenlenir.

20 yaşında bakireyim vajinal mantar şikayetim vardı ilaç kullandım mantar için. Son 2 aydır regl başlamadan 5 ve 10 gün öncesinde kahverengi ve kanlı akıntılarım oluyor. Kan ve idrar tahlillerim normal çıktı. Ayrı ayrı hastanelere gittim ikisinde de aynı sonuçlar çıktı sizce bu akıntının sebebi nedir ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Vajinal akıntılar yaygın bir sorun ama tedavileri zor değil, hele ki bakire kadınlar da daha da kolay. Sizdeki sorunu çözebilmem için sizi muayene etmem gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

Son bir aydır afedersiniz çok kötü kokan akıntılarım oluyor.Kasıklarım tuvalete çıkarken çok ağrıyor.Bu akıntı nedeniyle olabilir mi?Tedavisi nasıl oluyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal bölgede bazı mikroorganizmalar bulunur. Farklı yaş gruplarına sahip kadınlarda beyaz akıntıların görülmesi anormal değil. Vajinada kötü kokunun geçmesi için öncelikle temizliğe dikkat edilmeli. Vajinanın hava alması ve kuru tutulması önemli. Sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı. Uzun süre geçmeyen ve rahatsızlık veren kötü kokulu akıntılara eşlik eden bel ve kasık ağrılarını önemsemeniz ve bir jinekoloğa görünmenizde fayda var. Enfeksiyon sebebine göre uygun antibiyotik tedavi başlatılır.

Son 2 yıldır ara ara akıntım oluyor ama son zamanlarda rengi ve kokusunın farklılaştığını hissediyorum.Vajina akıntısının tedavisi nasıl olur ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal akıntının oluşmasını önlemek için bazı önlemler alınabilir; her tuvalet sonrası temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapmak, vajinal tampon veya ped kullanılıyorsa, 4-6 saatte bir değiştirmek gibi. Vajinal akıntı anormal hale geldiyse ihmal etmeden ve gecikmeden jinekoloğa başvurmak gerekir.

Birkaç aydır ara ara azalıp artan vajinal akıntım var.Yanma şikayetim de arttı. Ne yapmalıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal akıntı koyu sarı, yeşil, kahverengi, kanlı, köpüklü, kötü kokulu ise, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyrediyorsa, çoğu durumda genital enfeksiyondan şüpheleniriz. Vakit kaybetmeden jinekoloğa görünmenizde fayda görüyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.