Vajina Akıntısının Sebepleri Nelerdir?

Meraba benim sorunum vajinal akıntılar. Neredeyse hergün 2-3 kez iç çamaşırımı değiştirmek zorunda kalıyorum.Bu sorunun sebebi nedir neye dikat etmeliyim doktor bey?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Saydam, kokusuz ve aşırı miktarda olmayan vajinal akıntılar normaldir. Kokusu ve rengi olan akıntılar normal değildir ve mutlaka tedavi edilmeli. Sebepleri değişken olduğu için akıntılara eşlik eden yakınmalar da farklıdır. Bazı şikayetlere konu olan koku, bazılarında kaşıntıdır. Sık cinsel ilişki, bazı antibiyotiklerin kullanımı, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı, menopoz gibi durumlar, vajinada akıntıya neden olabilir. Sebepleri ne olursa olsun tedavisi mümkündür.

Merhaba doktor bey, yılda 1-2 kere mutlaka vajinal akıntılardan müzdarip oluyorum. Bu vajina akıntısının sebepleri nelerdir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal akıntılarınız, eğer açık renkli ve kokusuz ise, özellikle adet dönemlerinde sıklaşıyorsa, bu tip akıntılar çoğunlukla zararsızdır. Kokulu ve kaşıntıya neden olan, ayrıca idrar yollarında yanma yapan akıntıları ciddiye almak gerekir. Vajinal akıntıların pek çok sebebi var. Bunlardan bazıları; sık ilişki, menopozun başlaması, dar kıyafetler giymek, bağışıklık sisteminin zayıflaması, vajinal duş vb.

Slm, benim bugün adet bitim günüm ve sümüksü bir akıntı geldi adet kanınndan ,sonra dün gecede aşırı şekilde sağ kasığım seğirmişti acaba vajina akıntısının sebepleri nelerdir… nedeni ne olabilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Vajinal akıntıya bir çok etken neden olabilmekte. Hormonal değişimler, bakteriyel enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, mantar enfeksiyonu bunlardan bazıları. Anormal bir akıntı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken kadın doğum uzmanına görünerek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek.

Bugünlerde vajinamdan kokulu hafif de sarı renkli bir akıntı geliyor. Her zamankinden biraz farklı oldugundan sormak istedim..Bu akıntının sebebi ne olabilir?ne yapılmalıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen vajinal akıntı nedeni bakteriyeldir. Diğeri mantar enfeksiyonuna bağlı oluşur. Muayene ve tetkikler için Kadın Hastalıkları Uzmanına başvurulması gerekir.

Merhaba Uzay hocam, rengi hafif yeşile çalan, köpüklü bir akıntıyla birlikte vajina kaşıntısı var. Akıntının ve kaşıntının sebepleri nelerdir?Çaresi varmıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Akıntı kötü kokulu ve yeşilimtırak bir renkteyse ve beraberinde vajinal kaşıntı ile idrar esnasında yanma hissi varsa tıbbi tedavi gerektiren bir hastalık yaşanıyor demektir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

İyi günlr, kasıklarımda da bir ağrı var.Ara ara şiddetleniyor genellikle sabit bir ağrı var. Ek olarak vajinal akıntılarım çok arttı.Acaba üşüttüm mü diye düşündüm.Bunların sebepleri nelerdir?Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kadınlarda fizyolojik akıntılar bir problem oluşturmasa da enfeksiyona bağlı olan patolojik vajinal akıntıların bir uyarı olarak algılanması gerekiyor. Akıntıyla birlikte, kasık ağrısı ve yüksek ateş olması, iç genital organlarda enfeksiyon şüphesi uyandırır. Net bir şey söyleyebilmek için sizi muayene etmem gerekir.

Adetimden sonra vajinamdan kahverengimsi akıntılar geldi.Normalde böyle olmazdı hiç.Bu tip vajina akıntısı normal mi ve sebebi nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Adet döneminde, özellikle adetin sonlarına doğru yoğun görülen kahverengi akıntılar rahim içinde kalan regl ile atılamayan rahim duvarı kalıntılarının atılmasını açıklar. Bu normal ve fizyolojik bir durumdur ve tedavi gerektirmez.

İyi günler hocam, son 2 yıldır sık olarak vajina akıntısı ve koku problemi yaşıyorum. Bunun nedeni nedir ve nasıl kurtulabilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler, geçmiş olsun, sık vajina akıntısı ve koku problemi çok can sıkıcı bir durum. Vajina florasının bozulmasının en önemli nedeni cinsel ilişki, antibiyotik kullanımı, kortizon kullanımı, gebelik, sentetik iç çamaşırı kullanımıdır. Bazı durumlarda cinsel partnerin de ilaç kullanması gerekir.

merhaba, 19 yaşındayım ve bakireyim. Son zamanlarada şiddetli vajina akıntım var. Rengi sarımsı, kokusu yok, kaşıntım da yok. Vajina akıntısının sebepleri neler, bilgi verirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Kadınlarda en sık rastlanan yakınma vajinal akıntı. Kadınların çok büyük bir kısmında yaşam boyu en az bir kez vajinal akıntı oluyor. Bunun mikrobik olan ve mikrobik olmayan sebepleri var. Mikrobik olanlarda çoğunlukla koku, kaşıntı, renk değişikliği gibi şikayetler de olabiliyor. akıntınızla ilgili doğru tedavinin yapılabilmesi için muayene olmanız uygun olur.

Uzay hocam, ben sizin çok eski bir hastanızım ama beni hatırlamayabilirsiniz. Şu an 38 yaşındayım ve vajinamda sıcak bir akıntı oluyor, hemen öncesinde de kasıklarımda şiddetli bir ağrı olmuş oluyor. Koku ya da kaşıntı yok, korkmalı mıyım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Merhaba, geçmiş olsun. Öncesinde kasık ağrısı arkasından sıcak bir akıntının olması, sanki rahimde ya da tüplerde biriken bir sıvının, kasılmanın ardından boşalması gibi bir anlamı olabilir. koku ya da kaşıntının olmaması da ayrıca iyi bir şey. Enfeksiyonel bir nedenin olma ihtimalini azaltıyor. Ancak tahminlerde bulunmak yerine muayene olursanız daha doğru sonuç almış oluruz. Şimdiden geçmiş olsun.

Hocam iyi günler. Annem 68 yaşında ve çok fena kokan bir akıntısı var. Vajina akıntısının sebebi ne olabilir. Babam yok, annemin bir cinsel yaşamı yok. bu akıntının sebebi kötü birşey olabilirmi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İyi günler. Vajina akıntılarının mikrobik olan hormonal olan sebepleri var. Bazı tip akıntılarda koku olur bazı tip akıntılarda koku olmaz. Bazıları kaşıntılıdır bazıları kaşıntısız. Annenizi muayene etmeden ezbere bir fikir yürütmek doğru olmaz. Geçmiş olsun dileklerimle.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.