Yumurtalık Kist Tedavisi Nasıl Olur?

1 Yorum

İki yumurtalığımda da kist var. birisi 6 cm birisi 5,5 cm. Doktor ameliyat dedi ama ilk olarak tedavi olmak istiyorum. Tedavisi nasıl oluyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 14 Eylül 2018

Yumurtalık kistlerinin tedavisi kistin cinsine göre değişiyor. Bazı kistler masumdur ve kendiliğinden küçülür. Sadece biraz zamana ihtiyaçları vardır. Bunlar yumurtalıkların çalışmasıyla ilgili kistler olup ameliyat gerektirmez. İltihabi kistlerde, antibiyotik tedavisi uygulanır. 8-10 cm’yi geçen veya gittikçe büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali yüksek kistler ise ameliyat ile alınır. Alınmazsa ölümcül sonuçları olabilir.

Fatmanur Hanım 1 Yorum

Hocam bende yumurtalık kisti var ve adetlerim çok düzensiz. 3 ay olmuyorum sonra 2 ay peşi sıra oluyorum. Sürekli değişken gidiyor. Yumurtalık kistinin tedavisi nasıl olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 9 Kasım 2018

Yumurtalık kistlerinin bir çoğu ilaç tedavisi veya ameliyat yapılmadan kendiliğinden bir kaç ayda kaybolur. Ancak bazı kistler için, ilaç tedavisi veya ameliyat tedavisi gerekebilir. Yumurtalık kistlerinin cerrahi tedavisinde çoğunlukla “laparoskopik cerrahi” yapıyorum.

Çiçek Hanım 1 Yorum

Benim sol yumurtaligimda kistim var bu yuzden hormonal dengelerim bozuldugu icin ilacla adet goruyorum. Yumurtalık kist tedavisi nasıl olur bunun bir çaresi yokmu?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Yumurtalık kisti tedavisinin şekli bir çok faktöre bağlıdır. Yaşınız, şikayetlerin şiddeti, çocuk sahibi olma isteğinde olup olmadığınız, kistin büyüklüğü ve tipi, bu faktörlerden bazılarıdır. Doğum kontrol hapları her yaştan kadın için uygun olmayabilir. Bazı hastalarda kistin alınması gerekebilir. Uygulanacak tedaviyi, muayene sonrasında belirleyebiliriz.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.