Jinekoloji

Cinsel sağlığın vazgeçilmez bir parçası da hastalıklardan korunmaktır.

Cinsel partner sayısının artması ve prezervatifsiz ilişkiler riski artırır.

Ayrıca cinsel partnerin fazla sayıda cinsel partnerinin de olması diğer bir önemli risk faktörüdür.

HPV (Human Papilloma Virüs) (KONDİLOM): İlişkiyi takiben ortaya çıkan yüzeyden kabarık, karnıbahar görünümlü tek ya da çok sayıda papülle karakterize çok yaygın bir hastalıktır. Erkeklerde genellikle bulgu vermez. Bazı tipleri (16, 18) rahim ağzı kanserinin en önemli sebebidir. Koterle yakma veya dondurma ayrıca nüksleri azaltmak için imikimod krem kullanımı uygundur.

TRİKOMONAS VAJİNİTİ: Cinsel yolla bulaşan kötü kokulu, akıntılı, kaşıntılı bir hastalıktır. Tedavide eşleri de unutmamak gerekir.

GONORE (BEL SOĞUKLUĞU): Gonore mikrobu kadınlarda sıklıkla servisit (rahim ağzı iltihaplanması) rahatsızlığına yol açar. Belirtileri genellikle, sık idrara çıkma, idrarda yanma (sistit), adet dışı kanama, kasık ağrıları ve özellikle de akıntıdır. Bel soğukluğu tedavisinde mutlaka eş tedavisi de yapılmalıdır.

SİFİLİZ (FRENGİ): Vücuda kan yolu ile dağıldığından hayati organlara zarar verebilecek nitelikte bir hastalıktır. Belirtileri, Şankr (genital bölgede ağrısız, düzgün yaralardır), el ayasında veya ayak tabanında renksiz lekeler veya çizgiler, deri lezyonları, ağız ve boğazda tahriş, döküntü, saçlarda dökülmesi vb.

HERPES ENFEKSİYONLARI (GENİTAL UÇUKLAR): Genital uçuklar sıklıkla 20 ile 30 yaşları arasında görülmektedir. Cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Genital alanda kaşıntı, içi sıvı dolu küçük kabarıklıklar, kızarıklık ve ağrıdır. Antiviral ajanlar ve ağrı kesicilerle yapılacak tedavi sürecinde sigara ve alkol gibi etkenlerden uzak durmalı, vücut direncini arttırıcı önlemler alınmalıdır.

MOLLUSCUM CONTAGIOSUM: cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Belirtileri, sıralı duran, 1-5 mm boyutlarında, kubbe şeklinde, ortası göbekli, et renginde lezyonlarla seyreden döküntülü bir hastalıktır. Molluscum contagiosum en sık olarak sıvı nitrojen veya nitröz oksit ile lezyonların dondurulması ile tedavi edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir