Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıklarda kist olup olmadığını ultrason muayenesinde anlıyoruz, ultrason ağrısız ve zararsız bir işlem. Bakire olanlarda karından yani üstten bakıyoruz. Bakire olmayanlarda ise vajinal yoldan yani alttan bakıyoruz ultrasona.

Ayrıca kistin ameliyat edilip edilmeyeceğine ya da takibe alınacağına da yine ultrasonla ve bazen de kan testleri ile karar veriyoruz.

Menopozda olmayan kadınlarda, yumurtalıklar sürekli çalışma halinde.

Kadınlarda sağlı sollu olmak üzere 2 adet yumurtalık var ve beyinden aldığı emirler doğrultusunda hormon ve yumurta üretiyor. 

Ancak bazen beyinle ve yumurtalık arasındaki iletişim bozukluğundan kaynaklı olarak

yumurtalık kistleri ortaya çıkar.

Bu kistler, masumdur ve kendiliğinden küçülür. Sadece biraz zamana ihtiyaçları vardır. Biz bunlara fonksiyonel kist, deriz ve ameliyat etmeyiz.

Ancak bazen de beyin-yumurtalık faaliyetleri dışındaki sebeplerle yumurtalıklarda kistler oluşur ki işte bunları, ameliyatla almak gerekir. Çünkü bunların bazıları kötü huylu kistlerdir ve orada kalırlarsa ölümcül sonuçları olur.

Yumurtalık kistlerinin kötü huylu olma ihtimali, menopozda ve erken çocukluk yaşlarında daha fazla. Adet görme çağlarında olan kadınlarda ortaya çıkan kistlerin çoğunluğu masum kistler.

Kistin görünümü, büyüklüğü, duvar düzeni, içindeki oluşumlar ve çevre dokularla olan ilişkisi, kistin davranışı yani İYİ ya da KÖTÜ huylu olabilmesi hakkında bilgi verir.

Tüm bunların dışında bir de endometrioma yani çikolata kistleri mevcuttur ki bunlar aslında kötü huylu yani ölümcül olmasalar da bazı durumlarda yine de alınmaları gerekir.

Doktorunuza Sorun

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Kadının aklı, gücü, enerjisi her şeyiyle topluma katabileceği çok değerli şeyleri sadece anneliğe kurban etmek çok büyük bir müsriflik.

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Gebelik, kadını hem bedensel hem de ruhsal olarak kuşatan bir durum. Hamileliğin arzu edilmediği dönemlerde etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmak şart.

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim ağzını değerlendirmek, enfeksiyonlar, kanser ya da kanser öncüsü durumları kontrol etmek için tarama testleri yapılır.

HPV Aşısı

HPV Aşısı

Günümüzde iki farklı aşı, HPV'nin bazı tiplerine karşı koruyuculuk sağlar.