Mirena (Hormonlu Spiral)

Mirena (Hormonlu Spiral)

Mirena, rahim içine yerleştirilen ve 5 yıl boyunca çok düşük dozda progesteron (levonorgestrel) hormonu salgılayarak istenmeyen gebelikleri önlemede çok yüksek başarıya sahip ve geri dönüşü olan bir korunma yöntemidir. Bazı çalışmalarda etkisinin 7 yıla kadar devam ettiği gösterilmiştir.

Mirena, bakırlı rahim içi araçların etkilerine ilave olarak salgıladığı progesteron hormonu ile rahim iç dokusunu incelterek gebeliği önlemede başarıyı arttırır.

Doğum kontrol yöntemi olarak kullanımının yanı sıra, hormonal bir etkiye sahip olduğundan başka faydalar da sağlar. Bunlar; aşırı adet kanamalarını azaltması, adet ağrılarını azaltması, endometriozis şikayetlerini azaltması, rahim kanserini azaltması, myoma bağlı kanamaları azaltması vb. etkilerdir.

Kullanılmaması Gereken Durumlar
- Gebelik veya gebelik şüphesi

- Tanısı konmamış anormal genital kanama

- Uterin boşluğun yapısını bozan durumlar (doğumsal anomaliler, submukoz myom vb.)

- Genital enfeksiyonlar (akut pelvik inflamatuvar hastalık, son 3 ay içinde geçirilmiş doğum/düşük sonrası endometrit, tedavi edilmemiş akut servisit, vajinit veya diğer alt genital traktüs enfeksiyonları)

- Pelvik enfeksiyon riski yüksek olan durumlar (multiple partner, lösemi, AIDS ve uyuşturucu madde bağımlılığı)

- Bilinen veya şüphelenilen rahim (endometrium) kanseri veya rahim ağzı (serviks kanseri)

- Anormal servikal sitoloji varlığı (smear anormalliği)

- Bilinen veya şüphelenilen meme kanseri

- Akut karaciğer hastalığı ve karaciğer tümörü

1 yorum
Dilay
Hocam merhaba, ben spiral taktırmak istiyorum ama Gynefix ile Mirena arasında karasızım. Siz hangisini öneriyorsunuz.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba. Her ikisi de etkin yöntemler. Fiyatları da neredeyse aynı. Gynefix, bakırlı sistem, hormon yok. Diğer bakırlılardan en önemli farkı rahim içinde kayma yapmıyor çünkü rahim duvarına zımbalanıyor. Mirena, hormonlu sistem, progesteron salınımı yapıyor. Myomunuz varsa, adet kanamalarınız fazla ve bu yüzden kansızlık oluyorsa, adetlerde şiddetli sancılarınız varsa veya endometriozis hastalığınız varsa Mirena daha uygun olur. Aksi taktirde diğerini de düşünebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Kadının aklı, gücü, enerjisi her şeyiyle topluma katabileceği çok değerli şeyleri sadece anneliğe kurban etmek çok büyük bir müsriflik.

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Gebelik, kadını hem bedensel hem de ruhsal olarak kuşatan bir durum. Hamileliğin arzu edilmediği dönemlerde etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmak şart.

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim ağzını değerlendirmek, enfeksiyonlar, kanser ya da kanser öncüsü durumları kontrol etmek için tarama testleri yapılır.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Kistin, ameliyat edilip edilmeyeceğine de yine ultrason ve bazen de kan testleri ile karar veriyoruz.

HPV Aşısı

HPV Aşısı

Günümüzde iki farklı aşı, HPV'nin bazı tiplerine karşı koruyuculuk sağlar.