Jinekoloji

Saydam, kokusuz ve aşırı miktarda olmayan vajinal akıntılar, genellikle normaldir. Ancak kokusu ve rengi olan akıntılar, normal değildir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Her kadın, yaşamı boyunca en az bir kez vajinal akıntı sorunu yaşayabilir.

Akıntıların nedenleri farklı olduğundan, akıntılara eşlik eden belirtiler de farklılık gösterebilir. Bazı akıntılar kaşıntıya neden olabilirken, bazılarında kokulu bir durum söz konusu olabilir.

Vajina, mikropsuz, steril bir ortam değildir. Bazı kadınlar vajinal hijyenlerini iç bölgelerini yıkayarak sağlamaya çalışırlar, ancak vajinanın kendisi bu tür temizliğe ihtiyaç duymaz. Vajina, birçok farklı mikroorganizmanın bir denge içinde bir arada bulunduğu bir yapıya sahiptir ve bu denge genellikle sorunsuz bir şekilde sürer.

Ancak sık cinsel ilişki, belirli antibiyotik kullanımı, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı, menopoz gibi durumlar dengenin bozulmasına neden olabilir ve bu durumda bazı mikroorganizmalar öne çıkarak vajinal akıntı oluşturabilirler. Bu akıntıların nedeni bazen mantar enfeksiyonu gibi kaşıntıya neden olan bir durum olabilir, bazen de kokulu bir akıntıya yol açan bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar da bu soruna neden olabilirler.

Her ne sebeple olursa olsun, vajinal akıntının nedeni ne olursa olsun, her birinin tedavisi mümkündür ve uzman bir doktordan yardım alınması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir