Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Cinsellik, hayatın vazgeçilmezi. Ancak cinsel yaşamın bazı olumsuzlukları olabiliyor. Bunlardan biri istenmeyen zamanda gebe kalmak diğeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için iki tarafın da dikkatli olması gerekiyor. Bunun için en uygun yaklaşım kondom (prezervatif) kullanımı.

Gebelikten korunmanın bir kaç farklı yolu var. Erkeğin prezervatif kullanması, bunlardan biri ama bana göre kadının tedbir alması daha önemli. Yöntemin başarısız olması ya da yöntem kullanmamak sonucunda oluşan gebelik, kadın bedeninde gelişiyor. 

Gebelik, kadını hem bedensel hem de ruhsal olarak kuşatan bir durum. Hamileliğin arzu edilmediği dönemlerde etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmak şart. 

Kadınların kullanabileceği etkin yöntemlerden bir spiral (rahim içi araç) ya da hormonal yöntemler.

Hormonal yöntemlerden en yaygın olanı doğum kontrol hapları. Ancak tek hormonal korunma yöntemi hap kullanmak değil. Aylık ya da 3 ayda bir yapılan iğneler, deri altı implantları, hormonlu spiraller, vajinal halkalar, diğer hormonal korunma yöntemleri.

Ayda bir yapılan iğneler ile yumurtlama baskılanıyor ve gebelik önlenmiş oluyor. Çok etkili bir yöntem, yeter ki vakti gelince iğne yapılsın.

Unutulmamalı ki doğum kontrol yöntemleri, doğru kullanıldığı sürece etkindir.

Doktorunuza Sorun

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Kadının aklı, gücü, enerjisi her şeyiyle topluma katabileceği çok değerli şeyleri sadece anneliğe kurban etmek çok büyük bir müsriflik.

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim ağzını değerlendirmek, enfeksiyonlar, kanser ya da kanser öncüsü durumları kontrol etmek için tarama testleri yapılır.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Kistin, ameliyat edilip edilmeyeceğine de yine ultrason ve bazen de kan testleri ile karar veriyoruz.

HPV Aşısı

HPV Aşısı

Günümüzde iki farklı aşı, HPV'nin bazı tiplerine karşı koruyuculuk sağlar.