Jinekoloji

Rahim içi araç, eski ifadesiyle spiral, dünya genelinde ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Özellikle Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan ve sağlıklı, güvenilir bir statüye sahip olan GyneFix, ülkemizde de yaygınlaşmaya ve talep görmeye başlamıştır.

Geleneksel T-spirallerin kullanımı güçlü ve güvenli bir koruma sağlamasına rağmen bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında adet kanamalarının artışı, adet sancılarının şiddetlenmesi, spiral kayması, düşmesi ve enfeksiyon riski bulunur. Bu yan etkiler, bazı kadınların spiral kullanımını sonlandırmasına sebep olabilir.

GyneFix, küçük ve esnek yapısı sayesinde kullanımını daha rahat hale getirir. Her kadının rahimi farklı boyutlarda ve şekillerde olabilir. GyneFix, bakır alerjisi olmayan ve anormal şekillenen rahimlere sahip birçok kadınla uyumlu bir şekilde kullanılabilir.

Bakırlı T-spiral kullanan kadınların sıklıkla şikayetçi olduğu bir yan etki adet kanamasının uzun ve yoğun olmasıdır. Bu durum, bazı kadınlarda kansızlığa yol açabilir ve ilaç tedavisi gerektirebilir. GyneFix kullanan kadınlarda adet kanama miktarı değişmez.

GyneFix, rahim tavanına sabitlenir ve çerçevesiz bir tasarıma sahiptir, bu nedenle rahim duvarına batma, kayma veya dışarı atılma gibi sorunlar yaşanmaz.

GyneFix, 5 yıl boyunca gebelikten koruma sağlar ve koruma etkisi çıkarıldığı tarihe kadar devam eder. Ayrıca, doğal dengenizi etkilemez ve çıkarıldığı anda doğurganlığınız yeniden normale döner.

GyneFix, rahim içinde bakır iyonları salgılar. Bu iyonlar, spermlerin hareketini engeller ve yumurtanın döllenmesini önler, böylece gebeliği engeller. GyneFix uygulaması kolaydır ve muayenehane ortamında gerçekleştirilebilir.

GyneFix’i kimler kullanabilir?

  • Daha önce kullanmış olduğu bakırlı spirali düşenler,
  • Özellikle doğum yapmamış, küçük rahimli kadınlar,
  • GyneFix, acil koruma ihtiyacını karşılayabilir,
  • Doğum yapmış kadınlara, doğumdan sonraki 3 aydan itibaren uygulanabilir,
  • GyneFix’in emzirme üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir