Gebe Kalma Şansı Nasıl Artar?

Gebe Kalma Şansı Nasıl Artar?

Kadında gebe kalabilme şansı, adetin başladığı günden sonraki 6-7. günde başlar ve yumurtlamayı takip eden ilk günden sonra azalır.

Her ay düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama 12-16. gün aralığında olur.

"Basit bir öneri olarak, adet bitiminden başlayıp adetin 16-18. gününe kadar, her gün ya da gün aşırı cinsel ilişkiye girmek, gebelik şansını artırır."

- İlişki sonrası sırt üstü yatmak, gebelik şansını artırmaz,

- Aşırı kilo, kadınlarda gebe kalma şansını azaltır

- Sigara, kadında yumurta, erkekte sperm, sayı ve kalitesini bozarak gebelik şansını azaltır.

- Alkol, aşırı tüketmemek şartıyla gebelik şansı üzerindeki etkili değildir.

- Kahve, günde 5-6 fincandan fazla tüketiliyorsa gebelik şansını azaltır.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.