Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise bunun yeri, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır.

Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak ağrı yapabilir.

İlaçlı rahim-tüp filmi, adet bitiminden hemen sonraki bir kaç gün içinde yapılmalı çünkü bu dönem, rahim içinin daha iyi görüldüğü ve gebe olunmadığından emin olunan bir dönem.

Tüpler, rahime yakın (proksimal) veya yumurtalıklara yakın (distal) yerden tıkalı görülebilir.

Tüplerin rahime komşu olduğu yerden kapalı görülmesi, ilacın basınçlı verilmesiyle tüpte kasılma olmasına bağlı olabilen yalancı tıkanıklık anlamına gelebilir.

Tüpler genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak tıkanır. Bu enfeksiyonların neredeyse tamamı ise cinsel yolla bulaşan mikroplar (gonore, klamidya) ile olur. Bunların dışında geçirilmiş ameliyatlar (myom, kist, endometriozis) sonucunda da tüpler tıkanabilir.

Tüplerdeki tıkanıklık, rahime yakın ise doğrudan tüp bebek yapılır.

Tüplerdeki tıkanıklık, yumurtalığa yakın ise bu durum çoğunlukla hidrosalpinks nedeniyle olur ve laparoskopi yapılmalıdır. Hidrosalpinks varlığı tüp bebekte başarıyı azaltacağından tüpler alınmalıdır.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.