Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu polikistik over sendromu (PKOS).

Nedeni tam olarak bilinmiyor.

Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir bozukluk.

Polikistik over sendromunda ana sorun; yumurtlama (ovulasyon) kusuru. Yumurtlama, ya hiç yok (anovulasyon) ya da çok seyrek (oligoovulasyon).

Polikistik over sendromlu hastalar;

- Adet düzensizliği (oligo-amenore),

- Tüylenme ve sivilcelenmede artış,

- Kısırlık gibi yakınmalar olur.

- Hastaların yaklaşık yarısı fazla kiloludur ve insülin direncine sahip.

 
Kilo fazlası olan tüm polikistik over sendromlu hastalarda en önemli yaklaşım; kilo vermektir.
 
Çocuk istemeyen polikistik over sendromlularda doğum kontrol hapları (KOK) ve tüylenmeyi azaltıcı ilaçlar kullanılır.
 
Çocuk isteyen polikistik over sendromlularda, yumurtlamayı uyarıcı ilaçların (ovulasyon indüksiyonu) kullanılması gerek.
 
İlk basamak Klomifen Sitrat ile ovulasyon indüksiyonu; (CC; klomen, gonaphene, vb.). Adetin 3.-7. günleri arasında başlanır ve 5 gün, günde 1 tablet ağızdan kullanılır. İlacın dozu günlük 50-150 mg. arasında olabilir.
İkinci basamak, Gonadotropinler (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional vb.) ile ovulasyon indüksiyonu; Düşük doz başlanarak basamak basamak doz artışı yapılır.
 
Polikistik over sendromunda bebek için son basamak tedavi; tüp bebektir.
 
"İnsülin direnci saptanmış tüm hastalarda insülin duyarlaştırıcı metformin (matofin, glukofaj, glukofen) kullanılmalı.
 

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.