Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin ince kanül ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir. 

Böylece kaliteli sperm hücresi konsantrasyonu artmış olacağından, daha fazla sayıda kaliteli sperm, tüplere ulaşabilmekte ve orada yumurtayı dölleyebilmektedir.

Aşılama yönteminde, kadında, yumurtalamanın olması (ovulasyon), yumurtanın tüplere ulaşması, spermlerle yumurtanın buluşabilmesi için tüplerden en az birinin açık olması gereklidir.

Aşılama, daha çok erkeğe bağlı hafif (sperm anormallikleri) veya nedeni açıklanamamış kısırlıkta, tüp bebek tedavisi öncesi tercih edilir.

Over rezervinin az olması (ileri kadın yaşı), kısırlık süresinin 2-3 yılı aşmış olması, ağır sperm anormalliklerinin bulunması veya 2-3 kez aşılamaya rağmen gebelik olmaması durumunda aşılama değil tüp bebek tercih edilmeli.

Yumurtalıklar, klomifen sitrat (Klomen, Gonaphene vb.) veya gonadotropinlerle (Gonal-F, Puregon, Menogon vb.) uyarılır. Gonadotropin uyarımları ile yapılan aşılamalarda gebelik şansı daha fazladır. Ovulasyon indüksiyonu yapılan hastaların yanıt durumu ultrason ve kan tahlilleri ile takip edilir. Yumurtalığın yeterli olgunluğa ulaşmasıyla beraber çatlatma iğnesi yapılır ve takip eden 34-36. saat aralığında aşılama işlemi gerçekleştirilir. Aşılamayı takiben hafif kasık ağrısı normaldir.

Aşılama ile ile gebelik oranları % 15 civarındadır.

Aşılama öncesi gelişen yumurta sayısı önemlidir. İki ve daha fazla yumurta gelişirse çoğul gebelik riski artar.

Eğer fazla sayıda yumurta gelişmişse aşılama değil tüp bebek tedavisi daha uygundur.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.