Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunmaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 defa, birlikte olan, ancak gebelik elde edemeyen bir çiftte ileri incelemelere başlamak gerek.

Bu incelemelerde hem kadına, hem de erkeğe ait kısırlık faktörlerini araştırıyoruz

Kadınlarda; yumurtalık rezervi, yumurtalama, tüplerin ve karın zarının durumu ve ayrıca rahim ve rahimin iç zar yapısı inceleniyor.

Erkeklerde ise sperm analizi yapılır.

Hamileliğe giden yolda en önemli faktör, kadının yaşıdır. Ayrıca genel sağlık durumu, adet düzeni, kronik hastalıklar ve geçirdiği ameliyatlar da doğurganlık üzerine etkili olan diğer faktörler.

Kadının yaşı ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi azalır, bu durum, hamileliğin önündeki en önemli zorluk. Bazen genç kadınlarda da yumurta sayısı azalmış olabilir, işte bu duruma azalmış over rezervi diyoruz.

Düzensiz adetler, yumurtlama bozukluğunu gösterebilir ve gebeliği zorlaştırır. Polikistik over sendromu, en sık rastladığımız yumurtlama problemi ancak bunun başka bir çok sebebinin olabileceğini unutmamak gerek. 

Tüplerin birindeki tıkanıklık, gebe kalmayı zorlaştırır, çift taraflı olursa doğal yolla gebe kalmak, imkansız olur.

Rahim duvar ya da iç zar yapısındaki şekil bozuklukları, doğuştan ya da sonradan olabilir ve hamileliği zorlaştırır. Bazı myomlar, gebeliğe engel olacak yerde ve büyüklüktedir.

Endometrioma ya da endometriozis hastalığı, karın zarında yapışıklıklar yaparak ya da yumurtalık fonksiyonlarını bozarak hamileliği engelleyebilir.

Erkeklerde, sperm sayısı, hareketliliği ya da genetik hasarlar, sonuçta yumurtanın döllenmesinde yetersiz kalarak gebeliğe engel olabilir.

Bunların hepsi normal olduğu halde yine de bilinemeyen bazı sebeplerle hamilelik olamayabilir.

Kısaca gebe kalamayan çiftlerde yapılacak incelemelerle, sebebi anlamak çoğu zaman mümkün olabileceği gibi bazen de mümkün olmayabilir.

Sebep ne olursa olsun, beklenti değişmez.

Gebe kalabilmek.

İşte bunun için bazen aşılama, bazen de tüp bebek tedavisi çare olur.

Aşılamadan fayda beklemek için ön koşullar var; tüplerden en az birinin açık olması ve yeterli sayıda hareketli sperm.

Tüp bebek denemesi yapmak için ise bir yumurta ve bir sperm yeterli

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.