Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Kısırlıkla ilgili tanı ve tedavi sürecinde, stresli olmamak, strese dair belirtiler taşımamak mümkün mü?

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönem.

Kısırlık, bir çiftin problemidir, sadece kadına ya da erkeğe ait bir sorun değildir.

Kısırlığa yol açan neden, her ne ise, bir tarafa değil, çifte aittir. Sorun ortaktır ve çözümü de ortak olacaktır.

Problemi reddetmek yerine sahiplenip çözüm aramak en doğru yaklaşımdır. Karşılıklı suçlayıcı ifadeler çözüme katkı sağlamaz.

Kısırlık sorununun varlığını kabul ettikten sonra tedavi için aynı motivasyonu taşımak gerektiği de unutmamak gerek.

Kısırlık tedavisine yönelik adımları çiftlerin her ikisinin de hazır olduğu bir dönemde atmak gerek.

Problemi sahiplenen ve tedaviye birlikte gelip giden çiftlerin stresle mücadelelerinde daha başarılı olduklarını görüyoruz.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın olduğu, tüm vücudu etkileyen ve tipik olarak ergenlik dönemi ve genç kızlık yıllarında ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır.