Yumurtlama (Ovulasyon) Bozuklukları

Yumurtlama (Ovulasyon) Bozuklukları

Yumurtalıklarda yer alan, on binlerce yumurta hücresinden, olgunlaşmak üzere her ay onlarcası yola çıkar (follikülogenez). Yola çıkan onlarca yumurta hücresinden sadece bir tanesi olgunlaşmayı başarır ve yumurtalıktan atılarak (ovulasyon), tüplerde sperm tarafından döllenir (fertilizasyon).

Yumurtanın olgunlaşma (follikülogenez) ve atılma (ovulasyon) süreci, beyinden salgılanan hormonların, yumurtalık üzerindeki etkileriyle gerçekleşir.

Yumurtlama bozuklukları 3 grupta incelenir.

1. Beyinden salgılanan hormonlarda yetersizlik (hipogonadotropik); stres, hızlı kilo değişimleri, aşırı egzersiz, ilaç kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkar ve tedavisinde eksik olan beyin hormonları haricen verilerek yumurtalık uyarılır.

2. Beyin ve yumurtalık arasında iletişim kusuru (normogonadotropik); en sık olan durum budur ve en tipik örneği polikistik over sendromu (PKOS)dur. Tedavisinde yumurtalıkları uyarmak için uygun ilaçlar verilir.

3. Yumurtalıklarda yetersizlik (hipergonadotropik); erken menopozdur ve maalesef yumurtalık, hiç bir uyarıya yanıt vermez, tedavisi yoktur. Başkasının yumurtasından elde edilen embriyo (donasyon) tek çözümdür.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.